Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Pět minut slávy pro Narcise z Hradu

Jak známo, opojení mocí mívá dosti neblahé následky. Císař Nero nechal údajně zapálit Řím, prezident Klaus zase zcela nesmyslně blokuje politiku Evropské unie.

Většinou se snažím hledat racionální interpretaci událostí, ale v případě boje Václava Klause proti Lisabonské smlouvě jsem opravdu – mírně řečeno – mnoho rozumných prvků nezaznamenal.


Proč? Především proto, že každý, kdo se – tak jako já – s Lisabonskou smlouvou alespoň v základních obrysech seznámil, ví moc dobře, že tento dokument není ani náhodou tím, za co ho vydávají euroskeptici v čele s českým prezidentem. Přesto se Lisabonská smlouva bohužel stále více stává symbolem centralizace evropské politiky, což má za důsledek stále zoufalejší vyprazdňování debaty o skutečné povaze Evropské unie.


Pokusme se vrátit z říše symbolů a falešných populistických frází do reálného světa: Lisabonská smlouva je totiž ve skutečnosti dokument, který zohledňuje legitimní nelibost evropské veřejnosti vůči přílišné koncentraci moci v Bruselu. Když před několika lety ztroskotal projekt Evropské ústavy, dostali šanci ti z evropských politiků, kteří prosazují takový model Evropské unie, kde vzájemně spolupracují suverénní státy a kde je unijní centralizace omezena na minimum. A tuto svoji šanci využili. Samozřejmě ne stoprocentně – Lisabonská smlouva je kompromisem a v žádném případě neničí to, čeho bylo dosud v evropské integraci dosaženo – ale každému je snad jasné, že politika je „umění možného“.


Jediným důležitějším bodem, v němž odpůrci evropské centralizace při přípravě Lisabonské smlouvy ustoupili, je mírné posílení kompetencí Vysokého komisaře EU pro zahraniční politiku. Zrod „ministra zahraničí EU” je však spíše zpřehledněním složité unijní struktury než přesunutím pravomocí z členských států do Bruselu.


Lisabonská smlouva mimoto umožňuje větší akceschopnost Rady EU, která je dosud paralyzována právem veta jakéhokoli členského státu v mnoha oblastech. Mám za to, že zablokovanou evropskou politiku nechtějí ani příznivci federativního modelu EU, ani příznivci decentralizované Unie.


Ve všem ostatním dává Lisabonská smlouva za pravdu těm, kteří poukazovali na „demokratický deficit“ Evropské unie. Lisabonská smlouva zejména posiluje pravomoc (přímo demokraticky voleného) Evropského parlamentu na úkor (nepřímo volené) Evropské komise.


Dále: Lisabonská smlouva vychází vstříc i těm, kteří kriticky poukazovali na přílišnou centralizaci evropské moci. Proto tento dokument posiluje pravomoci národních parlamentů na úkor Evropského parlamentu, v duchu principu subsidiarity, který tvrdí, že veškerá centralizace musí být pouze přiměřená: rozhodnutí mají být prováděna vždy na nejnižší možné úrovni.


Lisabonská smlouva také zavádí jednu úplnou novinku, a to právo členských států z Evropské unie kdykoli vystoupit.


Nyní si shrňme, kdo je odpůrcem Lisabonské smlouvy:


1. Sociální inženýři snící o co nejrychlejším vzniku „Spojených států evropských“. Tito lidé však příliš vidět nejsou, a mimoto zpravidla Lisabonskou smlouvu tolerují jakožto dokument, který sice brzdí, ale neohrožuje unijní centralizaci.


2. Někteří fanatičtí křesťané (kupříkladu Michal Semín). Ti jsou buď proti Evropské unii jako takové (Brusel je podle nich sídlem Satana nebo alespoň židovsko-zednářského spiknutí), anebo se bojí, že nás bude Unie nutit do potratů, euthanasie, homosexuálních sňatků atd. Ač sám křesťan, dovolil bych si tyto lidi upozornit na to, že zrovna Lisabonská smlouva není ten správný terč, a to především z toho prostinkého důvodu, že forma a obsah jsou dvě různé věci: Lisabonská smlouva ani žádná jiná rámcová smlouva regulující fungování struktur EU neříká nic o obsahu unijních zákonů.


3. Ignoranti. Lidé, kteří nevědí, o čem Lisabonská smlouva je, ale naletěli nesmyslným demagogickým výkřikům o ztrátě národní suverenity či o hrozbě revize Benešových dekretů.


4. Politici, kteří sice pravděpodobně sami nevěří tomu, co říkají, ale kteří se cynicky snaží budovat si na kritice Lisabonské smlouvy svou politickou kariéru (například Jana Bobošíková).

Do poslední skupiny se zařadil i Václav Klaus, tak trochu překvapivě. O přízeň voličů se již ucházet nemusí, o co mu tedy jde? Jak jsem již naznačil v úvodu, moje odpověď je spíše psychologická než politická. Pan prezident si zkrátka vychutnává moc, kterou v tuto chvíli má. Vyhřívá se na výsluní publicity a evidentně si zatím v této pozici lebedí. Doufám, že si co nejdříve uvědomí, že zneužívání moci k destrukci ještě nikoho šťastným neučinilo.

Autor: Tomáš Tatranský | středa 14.10.2009 16:55 | karma článku: 35,17 | přečteno: 6119x
  • Další články autora

Tomáš Tatranský

Tři největší lži o Evropské unii (a jejich vyvrácení)

Je opravdu pozoruhodné a svým způsobem i zábavné, k jak hloupým a neférovým „argumentům“ se čím dál častěji uchylují ti, kterým dělá problém smířit se s realitou evropské integrace. Pro příklady netřeba chodit daleko – můžeme si třeba otevřít „modré blogy“ europoslanců Jana Zahradila a Hynka Fajmona, anebo lze v případě hlubšího zájmu nahlédnout do webových stránek některých našich politických stran, například Svobodných či Suverenity Jany Bobošíkové (alias „železné Jany“, jak tato dáma v nedávném záchvatu pokory nazvala sebe sama). Dovolím si zde poukázat na některé společné prvky sloužící jako nejčastější opěrné pilíře „argumentů“ těchto osob a stran.

4.3.2012 v 20:19 | Karma: 19,78 | Přečteno: 2149x | Diskuse| Politika

Tomáš Tatranský

Má smysl bojovat proti korupci?

Poslední dobou jsme svědky stále intenzivnější veřejné debaty o tom, zda lze úspěšně bojovat s korupcí v naší zemi, a pokud ano, jaké prostředky při tom použít. Je míra korupce zhruba stejná na celém světě, s tím, že korupce je na různých místech jen více či méně uhlazená, jak se nedávno nechal slyšet náš pan prezident? Anebo platí, že ve vyspělejších zemích se lidé chovají celkově poctivěji, protože mají zkušenost s tím, že férové a transparentní jednání vede ke spokojenějšímu životu a koneckonců i k většímu blahobytu? Aniž bych chtěl přespříliš generalizovat, jsem přesvědčen, že platí spíše ta druhá teze.

16.10.2011 v 17:32 | Karma: 11,88 | Přečteno: 1557x | Diskuse| Politika

Tomáš Tatranský

Otazníky kolem WikiLeaks

Internetový server WikiLeaks byl sice založen již v roce 2006, značnou pozornost médií a potažmo i veřejnosti však vzbudil teprve nedávno. V tomto virtuálním prostoru bylo totiž všem uživatelům internetu nabídnuto obrovské množství původně tajných informací, které výrazně ovlivnily pohled široké veřejnosti zejména na politiku a bezpečnostní strategii Spojených států.

4.2.2011 v 15:20 | Karma: 13,18 | Přečteno: 2030x | Diskuse| Politika

Tomáš Tatranský

Konec pozitivní diskriminace v Čechách

Zdá se, že současná vláda upouští od strategie pozitivní diskriminace. Je to dobrá nebo špatná zpráva?

1.9.2010 v 20:15 | Karma: 35,60 | Přečteno: 4377x | Diskuse| Politika

Tomáš Tatranský

Je náboženská svoboda pouhým snem?

Přestože náboženská svoboda je všeobecně považována za jeden ze základních principů moderní civilizace založené na bezvýhradné úctě k lidským právům, ukazuje se, že jde bohužel o princip hojně pošlapávaný. Prokazuje to i nedávný výzkum prestižního amerického think-tanku Pew Forum.

21.5.2010 v 17:40 | Karma: 31,47 | Přečteno: 5677x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Rusové zasévají v Charkově strach. Utečte, dokud je čas, hrozí obyvatelům

23. dubna 2024  18:58

Kreml provádí koordinovanou leteckou a informační operaci proti Charkovu s cílem vyvolat mezi...

Koalici rozdělují výše daňové slevy na poplatníka i výpověď bez udání důvodu

23. dubna 2024  14:33,  aktualizováno  17:40

Rozpory ve vládní koalici u zásadních věcí přibývají s blížícími se volbami, ale i kvůli tomu, že...

Británie uvede zbrojní průmysl do válečného režimu, oznámil premiér

23. dubna 2024  16:56,  aktualizováno  17:29

Britská vláda uvede zbrojní průmysl do válečného režimu, uvedl v úterý britský premiér Rishi Sunak...

Herečky ze Zlaté labutě vydražily rekvizity ze seriálu pro děti z dětských domovů

23. dubna 2024

Seriál Zlatá labuť se blíží do finále, a proto TV Nova uspořádala v sobotu charitativní akci v Art...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!