Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Politicky korektní dialog o politické nekorektnosti... nebo naopak?

Otevírám novou rubriku „sókratovské dialogy“ (bude hlavně o tom, že pojmy nejsou dojmy) a zároveň ji inauguruji prvním příspěvkem. Sókratés se vrátil mezi nás. Celý den se toulal po Praze, a když už byl večer trochu uondaný, padl mu do oka bar U MODRÉHO TOPOLA. „Odkdy jsou topoly modré?“ podivil se Sókratés. Ale vstoupil, i co nevidí – u jednoho stolku popíjí, očividně zabrán do svých hlubokých myšlenek, známý blogger Šimon. Vášnivý diskutér Sókratés se usmál. Přisedl, objednal si pivo a Šimona oslovil.

Smrt Sókrata. Byla politicky korektní?

Sókratés: Ahoj Šimone, nejsi ty náhodou ten blogger, kterého hodně lidí čte a který má tuze vysokou karmu?

Šimon: To jsi ty, Sókratés? Jasně že jsem to já. Jsem rád, že čteš můj blog. Ty taky důvěřuješ osvědčeným konzervativním hodnotám?

Sókratés: No, jak se to vezme... Šimone, chtěl bych se tě zeptat na jednu věc: je pravda, že tvoje názory jsou vždy politicky nekorektní?

Šimon: Samozřejmě. Nejsem a ani nikdy nebudu chtít být politicky korektní!

Sókratés: Jak tě tak poslouchám, zdá se mi, že jsi na tu svoji politickou nekorektnost patřičně hrdý...

Šimon: Jak bych nebyl? Nemám se za co stydět, chci svými názory vyčnívat z davu a je mi srdečně jedno, jestli se to někomu líbí nebo ne. Prostě rád plavu proti proudu a nevadilo by mi ani, kdybych byl sám proti všem!

Sókratés: To je skvělé, myslím, že ti rozumím. Víš, já jsem také v Aténách dost vyčníval, dokonce až tak, že jsem byl nakonec odsouzen k trestu smrti za to, že kazím mládež a nevěřím v bohy... Ale odpusť mi moji hloupost a dovol, abych se ještě vrátil k té politické nekorektnosti. Jak bys mi ji přesně definoval?

Šimon: No, už jsem to říkal, ne? Politická nekorektnost je v podstatě odvaha říkat pravdu, i když není módní, příjemná nebo pohodlná, odvaha říkat pravdu, která se ostatním nelíbí.

Sókratés: Aha. Pověz mi tedy, prosím, je to tak, že čím více je někdo politicky nekorektní, tím méně lidí bude s jeho názory souhlasit? Z toho, co jsi říkal, totiž právě toto vyplývá, zdá se mi...

Šimon: Vidíš, to je docela zajímavý postřeh... Máš vlastně pravdu, lidé většinou splývají s davem a bojí se vyhraněných názorů, ne?

Sókratés: Právě, a ty chceš být pokud možno maximálně politicky nekorektní, čili maximálně názorově vyhraněný, že ano?

Šimon: Určitě!

Sókratés: Pak mi ale, Šimone, řekni upřímně: jsi rád, že se tolika lidem tvoje články líbí? Tvoje karma je přeci jen nadprůměrná...

Šimon: No tak každý je asi rád, že se jeho názory lidem líbí, ne?

Sókratés: Jestli každý, to nevím, ptal jsem se tebe. Pokud totiž chceš být co nejvíc politicky nekorektní a pokud platí to, na čem jsme se právě oba shodli, pak bys měl chtít, aby se tvoje názory lidem nelíbily, a mělo by ti vadit, že ti lidé klikají na karmu, ne?

Šimon: Hele, o co ti jde? To mám sakra lidem zakazovat, aby mi klikali na karmu? Žijeme ve svobodné společnosti a každý si může klikat, na co chce!

Sókratés: Ale ovšem. Možná jsem se špatně vyjádřil. Ptal jsem se, jestli jsi rád, že se tvoje názory lidem líbí. Ostatně mohl bys též na konec každého svého příspěvku napsat něco v tom smyslu: „Prosím neklikejte mi na karmu, nechci být líbivým demagogem ani populistou, nekažte mi moji reputaci politicky nekorektního bloggera“ – to by přece nebyl žádný zákaz, pouze prosba...

Šimon: Chceš mě poučovat? Sám vím nejlíp, co mám psát a o co mám lidi prosit, a speciálně tebe jsem se fakt o žádnou radu neprosil!

Sókratés: Tak promiň... Každopádně poučovat tě nechci, naopak, chci se od tebe nechat poučit, co je to ta politická nekorektnost. Omlouvám se za svou natvrdlost, ale už nevím, jestli jsi mi odpověděl na mou otázku, jestli jsi rád, že jsi tak oblíbený...

Šimon: Dobře, tady máš jasnou odpověď, když tak otravuješ: je mi to úplně u prdele! Stačí?

Sókratés: Stačí, i když tedy mohl ses vyjádřit i slušněji...

(Šimon se obrací směrem k barovému pultu a ukazuje ruku se zdviženým prostředníčkem.)

Sókratés: To je ale zajímavé gesto. Co znamená?

Šimon: Nic, objednávám si ještě jedno pivo. Tady v tomhle baru se to takhle ujalo, nějak.

Sókratés: Aha, máte teď tady takovou módu...

Šimon: No tak módou bych to zrovna nenazýval...

Sókratés: Jasně, omlouvám se, jsi přece zastáncem osvědčených konzervativních hodnot, nějakým pofidérním módám nepodléháš, že?

Šimon: No, aspoň tohle že ti je jasný... Abys věděl, vždycky jsem byl a budu sám sebou, jsem člověk s pevnými zásadami a s jasně definovanými pravicovými hodnotami, a všechny ty oranžový svině, zelený ekoteroristi, vychcaný flanďáci a multikulti pseudohumanisti mi nesahaj ani po kotníky! Nemluvě o všech těch hajzlíkách v Bruselu, který systematicky likvidujou naši národní identitu.

Sókratés: Máš to ale slovník, Šimone... Já ani všem těm výrazům nerozumím, víš, ještě jsem se u vás asi pořádně nezadaptoval. Ale jsem rád, že existují hodnoty, na kterých ti záleží. Jestli to dobře chápu, byl bys rád, kdyby se Čechům dařilo v Evropské unii prosazovat svoje národní zájmy, viď?

Šimon: Přesně tak, jenomže teď je v módě ta evropská integrace nebo jak tomu ty blouznivci říkají. A proto jsem a chci být politicky nekorektní, kašlu na to, co si dnes lidé mají myslet a co mají říkat, jsem svobodný člověk a nenechám si od nikoho nic vnucovat.

Sókratés: Výborně. Máš své názory, které považuješ za správné, například ten, že je třeba chránit národní zájmy a nedopouštět přílišnou evropskou integraci, a tudíž jsi politicky nekorektní, protože tento tvůj názor není, řekněme, většinový – je to tak?

Šimon: Ano.

Sókratés: A teď mi Šimone pověz: jsou podle tebe tvoje názory správné proto, že jsou politicky nekorektní?

Šimon: Co je to sakra zase za slovíčkaření? Jak to myslíš?

Sókratés: Zůstaňme u našeho příkladu: představ si, že si za pár let většina lidí v Evropě uvědomí, že příliš centralizovaná Evropská unie není v souladu s jejich národními zájmy, a tudíž demokraticky ovlivní politiku tak, že se půjde cestou decentralizace.

Šimon: No, už si to představuju... Kéž by lidé jednou takhle procitli!

Sókratés: Pak by zkrátka došlo na tvá slova, že národní zájmy jsou na prvním místě, že?

Šimon: Ano.

Sókratés: Ale tvůj názor by pak už nebyl menšinový, nýbrž naopak většinový...

Šimon: No...

Sókratés: A tudíž by ten tvůj názor přestal být politicky nekorektní?

Šimon: Zase mě chceš provokovat?

Sókratés: To by mě ani nenapadlo. Jen se ptám, možná trochu hloupě, jak by to bylo...

Šimon: Tak podle tebe by to pak asi byl politicky korektní názor, co?

Sókratés: Podle mě ano, a podle tebe?

Šimon: Hmm...

Sókratés: A co bys v takové situaci udělal? Stal by ses eurooptimistou, abys zase mohl být politicky nekorektní? Anebo by sis ponechal svůj osvědčený konzervativní názor?

Šimon: Nikdy bych se nestal eurooptimistou! Samozřejmě bych trval na správnosti toho, co jsem si myslel vždycky.

Sókratés: I za cenu toho, že bys pak byl politicky korektní?

Šimon: Jo, i za tu cenu.

Sókratés: Pak jsi ale právě popřel to, co jsi mi řekl na začátku, totiž že nikdy nebudeš chtít být politicky korektní, je to tak?

Šimon: Tak podívej se Sókrate, nebudem si tu hrát na nějaký „kdyby“ jako malý děti! Vy filozofové jste nám tady fakt scházeli! Nepracujete, umíte jen parazitovat a plácáte kraviny! A vůbec, už je pozdě, já jsem dopil, platím a jdu.

Autor: Tomáš Tatranský | neděle 10.2.2008 16:33 | karma článku: 16,13 | přečteno: 1644x
  • Další články autora

Tomáš Tatranský

Tři největší lži o Evropské unii (a jejich vyvrácení)

Je opravdu pozoruhodné a svým způsobem i zábavné, k jak hloupým a neférovým „argumentům“ se čím dál častěji uchylují ti, kterým dělá problém smířit se s realitou evropské integrace. Pro příklady netřeba chodit daleko – můžeme si třeba otevřít „modré blogy“ europoslanců Jana Zahradila a Hynka Fajmona, anebo lze v případě hlubšího zájmu nahlédnout do webových stránek některých našich politických stran, například Svobodných či Suverenity Jany Bobošíkové (alias „železné Jany“, jak tato dáma v nedávném záchvatu pokory nazvala sebe sama). Dovolím si zde poukázat na některé společné prvky sloužící jako nejčastější opěrné pilíře „argumentů“ těchto osob a stran.

4.3.2012 v 20:19 | Karma: 19,78 | Přečteno: 2149x | Diskuse| Politika

Tomáš Tatranský

Má smysl bojovat proti korupci?

Poslední dobou jsme svědky stále intenzivnější veřejné debaty o tom, zda lze úspěšně bojovat s korupcí v naší zemi, a pokud ano, jaké prostředky při tom použít. Je míra korupce zhruba stejná na celém světě, s tím, že korupce je na různých místech jen více či méně uhlazená, jak se nedávno nechal slyšet náš pan prezident? Anebo platí, že ve vyspělejších zemích se lidé chovají celkově poctivěji, protože mají zkušenost s tím, že férové a transparentní jednání vede ke spokojenějšímu životu a koneckonců i k většímu blahobytu? Aniž bych chtěl přespříliš generalizovat, jsem přesvědčen, že platí spíše ta druhá teze.

16.10.2011 v 17:32 | Karma: 11,88 | Přečteno: 1557x | Diskuse| Politika

Tomáš Tatranský

Otazníky kolem WikiLeaks

Internetový server WikiLeaks byl sice založen již v roce 2006, značnou pozornost médií a potažmo i veřejnosti však vzbudil teprve nedávno. V tomto virtuálním prostoru bylo totiž všem uživatelům internetu nabídnuto obrovské množství původně tajných informací, které výrazně ovlivnily pohled široké veřejnosti zejména na politiku a bezpečnostní strategii Spojených států.

4.2.2011 v 15:20 | Karma: 13,18 | Přečteno: 2030x | Diskuse| Politika

Tomáš Tatranský

Konec pozitivní diskriminace v Čechách

Zdá se, že současná vláda upouští od strategie pozitivní diskriminace. Je to dobrá nebo špatná zpráva?

1.9.2010 v 20:15 | Karma: 35,60 | Přečteno: 4377x | Diskuse| Politika

Tomáš Tatranský

Je náboženská svoboda pouhým snem?

Přestože náboženská svoboda je všeobecně považována za jeden ze základních principů moderní civilizace založené na bezvýhradné úctě k lidským právům, ukazuje se, že jde bohužel o princip hojně pošlapávaný. Prokazuje to i nedávný výzkum prestižního amerického think-tanku Pew Forum.

21.5.2010 v 17:40 | Karma: 31,47 | Přečteno: 5677x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Další případ zpožděné dodávky zbraní. Česká firma se soudí na Ukrajině

26. dubna 2024

Premium Vztahy mezi Českem a Ukrajinou nejsou vždycky idylické. Svědčí o tom soudní spor, na který narazila...

Světlušky mění válčení ve městech. Nové drony snížily počet padlých Izraelců

26. dubna 2024

Premium Jen několik decimetrů velký přístroj může znamenat revoluci městské války: minivrtulník, který...

Dva ruští vojáci se doznali k trojnásobné vraždě na Ukrajině

25. dubna 2024  23:07

V okupované části Chersonské oblasti na jihovýchodu Ukrajiny zadrželi dva ruské vojáky, kteří se...

Architektonickou cenu EU získal univerzitní pavilon, blízko byla i ostravská galerie

25. dubna 2024  21:23

Studijní pavilon Technické univerzity v německém Braunschweigu se stal vítězem prestižní...