Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Den, týden, měsíc a rok z pohledu křesťana

Úvodem tohoto poněkud netradičního blogpostu mi dovolte několik vysvětlujících slov. Spolu s Aishou totiž rozjíždíme nový bloggerský projekt, jehož cílem je představit naše náboženství, tedy křesťanství a islám, ve vzájemném dialogu. Co předcházelo vzniku tohoto nápadu?

Za sebe můžu prohlásit, že se už řadu let zajímám o mezináboženský dialog, a mimoto je mi jasné, že vzhledem k tomu, jak je uspořádán současný svět, i k tomu, o co každému z našich náboženství jde, jsme my, křesťané a muslimové, ke vzájemnému dialogu dokonce tak trochu „odsouzeni“. Proto když se mi letos v dubnu díky blogu naskytla možnost psát si s jistou českou muslimkou Aishou, byl jsem za to velmi rád. Brzy jsme zjistili, že nás mnohé věci spojují: oba pocházíme z nevěřících rodin a oba jsme si své náboženství svobodně zvolili ve věku, kdy jsme už byli schopni určité racionální reflexe (Aisha svoji cestu k islámu vylíčila zde, já jsem se na křesťanství obrátil, když mi bylo patnáct, i když za své obrácení vděčím spíše jisté řekněme mystické zkušenosti než tomu, že jsem kladl na misky vah různá pro a proti); oba věříme v jednoho Boha (arabsky: Alláha), našeho Stvořitele; a oba toužíme dělit se s pokladem naší víry skrze blog se všemi, kteří chtějí naslouchat s otevřeným a upřímným srdcem, případně – jak by řekla Aisha – srdíčkem :-) Je jasné, že naše tradice jsou různé – Aisha se hlásí k tradici sunna, já zase ke katolické církvi – a není úmyslem ani jednoho z nás tyto rozdíly skrývat. Každý z nás je přesvědčen o tom, že má pravdu, přesněji řečeno že je na té nejlepší cestě k pravdě, a každý z nás zároveň ctí toto přesvědčení u druhého. Oba si myslíme, že ideální společnou půdou, na níž je každý poctivý dialog plodný, je tzv. zlaté pravidlo: „čiň druhému to, co bys chtěl, aby druhý činil tobě“. Proto se snažíme se například vzájemně neurážet, i když různým „rejpavým otázkám“ se i tak nevyhneme... No ale uznejte sami, není nějaké to slovní rýpnutí „trošičku“ lepší než krvavé křižácké války, nebo než akce typu „11. září“?

A teď k samotnému nápadu na tento náš projekt. Pochází z hlavy Aishy (nebo že by jí to vnuknul anděl Gabriel? :-)), která mi nedávno navrhla, abych přispěl do jejího blogu článečkem o různých „povinnostech“ křesťanů. Návrh se mi líbil a brzy jsme ho rozpracovali do následující podoby (která, doufáme, není proti kodexu bloggera...): Vždy si vybereme jedno téma (návrhy nám samozřejmě můžete posílat i vy) a oba se k němu vyjádříme, každý samostatným článkem. Své texty si před uveřejněním vzájemně přečteme a schválíme, samozřejmě ne v tom smyslu, že bezvýhradně souhlasíme s tím, co tvrdí druhá strana, ale v tom smyslu, že uznáváme, že názor druhého je z jeho hlediska opodstatněný, že druhá strana nepoužívá neférové argumenty, různé „podpásovky“, urážky atd. A po tomto „schvalovacím procesu“ (proběhl pochopitelně i u tohoto úvodního slova) umístíme naše texty, které budou mít podobné (nebo někdy možná i stejné) názvy a které na sebe budou odkazovat, na blog, pěkně ve stejném čase a se stejnou „poznávací“ fotkou. Za tímto účelem si každý zřizujeme zvláštní rubriku, já tu svou nazývám „křesťanství a islám“ a Aisha zase „islám a křesťanství“. Samozřejmě pak budeme pod svými články též diskutovat, bude-li zájem. S jakou pravidelností budeme schopni v rámci tohoto projektu přispívat a jak dlouho nám naše nadšení pro tento společný „internetový džihád“ vydrží, to už ví jen sám Bůh (případně Alláh :-))...

Tolik tedy k „pravidlům hry“ a teď už se konečně dostávám k našemu prvnímu tématu.

No, přiznám se, že výraz „náboženské povinnosti“ ve mně vyvolává určité rozpaky. Podobně jako asi každý cítí, že nazývat manželský sex „manželskou povinností“ je poněkud nemístné, tak i mně přijde trochu „ujeté“ nazývat například modlitbu, která je pro mě jako pro věřícího člověka především potřebou srdce, „povinností“. Ale budiž.

Modlitba, půst, almužna, pouť, vzdělávání se v náboženství. Pokud milujeme Boha, všechny tyto věci ve větší či menší míře praktikujeme. Ještě než se vyjádřím ke všem těmto skutečnostem jednotlivě, chtěl bych předeslat, že zakladatel mého náboženství, čili Ježíš, se k všelijakým rituálním předpisům „svého“ (lze-li to takto zformulovat) náboženství (čili judaismu) stavěl, no, občas tak trochu laxně (ne vždy se např. před jídlem rituálně myl :-)). A bylo mu to různými „znalci zákona“ vytýkáno, o tom je v Evangeliích řada svědectví. Proto také katolická církev – vědoma si nebezpečí prázdného formalismu, kde se vytrácí duch – ponechává v této sféře téměř vše na dobrovolnosti, samozřejmě s tím, že mnohé věci prostě „jsou dobrým zvykem“.

Ve svém náboženství se křesťané vzdělávají více či méně v závislosti na tom, do jaké míry cítí tuto potřebu. Jistě, při svátosti biřmování (což je jakýsi vstup do křesťanské dospělosti) je určitá minimální znalost katechismu vyžadována. Podobně chce-li někdo uzavřít církevní sňatek, měl by absolvovat přípravný kurz. No a kněžské svěcení je samozřejmě podmíněno absolvováním příslušného teologického studia na vysokoškolské úrovni. Já osobně se ve svém náboženství vzdělávám, řekl bych, spíše více než méně...

Nejsem žádný velký „poutní typ“ a jako katolík nemám v tomto smyslu žádné povinnosti. Mimoto těžko se mi stanovuje hranice mezi putováním a turistikou. Při různých svých cestách jsem samozřejmě navštívil řadu poutních míst a modlil se tam, nicméně na všech poutních místech mi bezděky znějí v uších tato Ježíšova slova: „přichází hodina, ano již je tu, kdy ti, kteří Boha opravdově ctí, budou ho uctívat v Duchu a v pravdě“ (Janovo Evangelium 4,23). Zkrátka nemyslím si, že Bůh „bydlí“ tam či onam. Nebo takto: pokud už někde bydlí, pak v mém srdci a všude tam, kde jsou shromážděni upřímně věřící lidé. Nicméně čistě sociologicky vzato, v naší „zkažené“ Evropě počet poutníků stoupá. Z mnoha možných příkladů uvedu pouť do Santiaga de Compostela: roku 1985 ji úspěšně zvládlo 2491, r. 1995 již 19 821 a r. 2005 dokonce 93 921 poutníků (zdroj). Spekulace o tom, kdy (případně zda) „dohoníme“ muslimy, přenechávám povolanějším. No, máme co dohánět, Aisha může být spokojena... :-) Ale pozor: na takový pohřeb Jana Pavla II přijely do Říma zhruba 4 miliony poutníků.

Pokud jde o almužnu, existuje samozřejmě řada různých sbírek (nemluvě o nespočtu církevních charitativních organizací), ale vše je na bázi dobrovolnosti. Prodej odpustků a podobné nesmysly jsou už naštěstí hudbou minulosti! Když jsem nedávno viděl v jednom polském kostele kasičku s nápisem „na duše v očistci“, mou mysl na docela dlouhou chvíli ovládla směsice spravedlivého hněvu a tichého úžasu... Já osobně se každopádně snažím být solidární s trpícími a tuto solidaritu občas i nějak konkrétně vyjádřit. Před několika lety jsem například půl roku pracoval bez nároku na honorář na Filipínách (i cestu jsem si platil ze svého) v jednom sociálním centru, které organizuje „adopce na dálku“.

Nejsem ani žádný velký „postní typ“. Katolík má povinnost postu (kdy je povoleno pouze jedno syté jídlo denně a kdy není povoleno maso „čtyřnožců“ :-)) dvakrát do roka: na tzv. Popeleční středu (což je začátek postního období před Velikonoci) a na tzv. Velký pátek, kdy si připomínáme Ježíšovu smrt na kříži. Druhým postním obdobím je čas adventu, zde je však vše dobrovolné. K tomu bych dodal snad jen to, že jak praví Písmo, mnozí Židé považovali Ježíše za jedlíka a pijana a vyčítali mu, že zanedbává půst... Útěšné to pro mě svědectví, přičemž můj vztah k alkoholu myslím dostatečně osvětluje moje fotka zde na blogu :-)

Pokud jde o kalendář, snad i v ateistické české kotlině je všeobecně známo, že dvěma nejvýznamnějšími křesťanskými svátky jsou Velikonoce a Vánoce. Jak jdou po sobě jednotlivé měsíce také nebudu rozebírat :-) Jinak ale možná ne všichni vědí, že v katolické církvi platí dva kalendáře (a spolu s nimi i dva způsoby slavení mší), a to západní (gregoriánský) a východní (juliánský). Proto – při troše flexibility – lze hlavní křesťanské svátky slavit dvakrát (mně například se tento husarský kousek letos povedl: více viz zde). Lecjaký muslim by možná řekl, že v tom máme „guláš“, ale skutečným důvodem tohoto stavu je respekt katolické církve k lokálním tradicím.

Jinak abych dostál Aishou navrženému názvu tohoto článku, doplním ještě, že každý týden se snažím dělat něco pro své zdraví (v neděli většinou chodím do bazénu), každý měsíc se snažím vyhradit si alespoň celý jeden den na různé „duchovní záležitosti“ (meditace atp.) a každý rok absolvuji tzv. „duchovní cvičení“, která trvají (v mém případě) 4 dny.

Na závěr jsem si nechal modlitbu. Povinné „katolické minimum“ je – pokud vím – toto: chození na mši každou neděli (umožňují-li to okolnosti), zpověď jednou ročně a přijetí Ježíše v eucharistii (tedy „pod způsobou“ chleba či vína) taktéž jednou ročně. Troufám si však směle tvrdit, že takovéto minimum je pro skutečně věřícího člověka směšné. Já osobně se modlím ráno a večer (nemám, na rozdíl od muslimů, stanovené hodiny, vše závisí na tom, kdy vstávám a kdy jdu spát), každý den chodím na mši i ke „svatému přijímání“ (samozřejmě je-li to možné, ale až na zcela vzácné výjimky to možné je), skoro každý den se modlím růženec a skoro každý den se snažím tak půlhodinku meditovat nad různými duchovními texty, což je také jistá forma modlitby. No a zpovídám se také častěji než jednou ročně, holt hodně hřeším :-) Nejraději mám ale modlitbu spontánní – prostě takový „pokec“ s Ježíšem o tom, co mě trápí, z čeho mám naopak radost atd.

Příště s Aishou probereme, co nesmíme, nebo bychom neměli... 

Související článek Aishy

Autor: Tomáš Tatranský | úterý 3.6.2008 22:15 | karma článku: 20,60 | přečteno: 2629x
  • Další články autora

Tomáš Tatranský

Tři největší lži o Evropské unii (a jejich vyvrácení)

Je opravdu pozoruhodné a svým způsobem i zábavné, k jak hloupým a neférovým „argumentům“ se čím dál častěji uchylují ti, kterým dělá problém smířit se s realitou evropské integrace. Pro příklady netřeba chodit daleko – můžeme si třeba otevřít „modré blogy“ europoslanců Jana Zahradila a Hynka Fajmona, anebo lze v případě hlubšího zájmu nahlédnout do webových stránek některých našich politických stran, například Svobodných či Suverenity Jany Bobošíkové (alias „železné Jany“, jak tato dáma v nedávném záchvatu pokory nazvala sebe sama). Dovolím si zde poukázat na některé společné prvky sloužící jako nejčastější opěrné pilíře „argumentů“ těchto osob a stran.

4.3.2012 v 20:19 | Karma: 19,78 | Přečteno: 2149x | Diskuse| Politika

Tomáš Tatranský

Má smysl bojovat proti korupci?

Poslední dobou jsme svědky stále intenzivnější veřejné debaty o tom, zda lze úspěšně bojovat s korupcí v naší zemi, a pokud ano, jaké prostředky při tom použít. Je míra korupce zhruba stejná na celém světě, s tím, že korupce je na různých místech jen více či méně uhlazená, jak se nedávno nechal slyšet náš pan prezident? Anebo platí, že ve vyspělejších zemích se lidé chovají celkově poctivěji, protože mají zkušenost s tím, že férové a transparentní jednání vede ke spokojenějšímu životu a koneckonců i k většímu blahobytu? Aniž bych chtěl přespříliš generalizovat, jsem přesvědčen, že platí spíše ta druhá teze.

16.10.2011 v 17:32 | Karma: 11,88 | Přečteno: 1557x | Diskuse| Politika

Tomáš Tatranský

Otazníky kolem WikiLeaks

Internetový server WikiLeaks byl sice založen již v roce 2006, značnou pozornost médií a potažmo i veřejnosti však vzbudil teprve nedávno. V tomto virtuálním prostoru bylo totiž všem uživatelům internetu nabídnuto obrovské množství původně tajných informací, které výrazně ovlivnily pohled široké veřejnosti zejména na politiku a bezpečnostní strategii Spojených států.

4.2.2011 v 15:20 | Karma: 13,18 | Přečteno: 2030x | Diskuse| Politika

Tomáš Tatranský

Konec pozitivní diskriminace v Čechách

Zdá se, že současná vláda upouští od strategie pozitivní diskriminace. Je to dobrá nebo špatná zpráva?

1.9.2010 v 20:15 | Karma: 35,60 | Přečteno: 4377x | Diskuse| Politika

Tomáš Tatranský

Je náboženská svoboda pouhým snem?

Přestože náboženská svoboda je všeobecně považována za jeden ze základních principů moderní civilizace založené na bezvýhradné úctě k lidským právům, ukazuje se, že jde bohužel o princip hojně pošlapávaný. Prokazuje to i nedávný výzkum prestižního amerického think-tanku Pew Forum.

21.5.2010 v 17:40 | Karma: 31,47 | Přečteno: 5677x | Diskuse| Společnost

Tomáš Tatranský

Kořenem terorismu není víra, ale zoufalství

Při pohledu na zakrvácené oběti včerejších teroristických útoků v moskevském metru si opět mnozí z nás položili otázku, co vlastně vede někoho k tomu, že se opásá trhavinou, aby se odpálil někde, kde je co možná nejvíc lidí.

30.3.2010 v 9:28 | Karma: 15,20 | Přečteno: 2604x | Diskuse| Politika

Tomáš Tatranský

Má Evropa zakázat muslimský závoj?

V evropských zemích se opět dostává na přetřes otázka, zda se muslimské ženy smí ve veřejném prostoru pohybovat v tradičních oděvech zahalujících tvář. Je nošení burky (zpravidla modrý hábit zahalující ženu od hlavy až k patě) či nikábu (většinou černý oděv ponechávající odhalené pouze oči) v rozporu se základními evropskými hodnotami?

24.2.2010 v 17:40 | Karma: 16,28 | Přečteno: 3400x | Diskuse| Společnost

Tomáš Tatranský

Claude Lévi-Strauss, zakladatel kulturního relativismu

Nestává se často, že by smrt filozofa vyvolala lavinu článků v mainstreamových médiích. Claude Lévi-Strauss nedávno opustil tento svět v úctyhodném věku nedožitých 101 let a je třeba uznat, že mimořádný ohlas, který jeho odchod způsobil, byl zasloužený. Otázkou nicméně zůstává, jak se s jeho myšlenkovým odkazem vyrovnat. Navzdory imperativu „o mrtvých jen dobře“ bych si dovolil nabídnout spíše kritickou a asi i poněkud kontroverzní interpretaci tohoto odkazu.

17.11.2009 v 13:05 | Karma: 15,52 | Přečteno: 3735x | Diskuse| Kultura

Tomáš Tatranský

Poučíme se z tragédie ve Fort Hood?

Ukazuje se, že major Nidal Málik Hasan, zbožný muslim a člen americké armády, který minulý týden s výkřikem „Alláhu akbar“ na rtech postřílel na americké vojenské základně Fort Hood 13 lidí, byl s největší pravděpodobností velmi uvědomělý islámský fanatik. Tím se ostatně celá tragédie stává snadněji vysvětlitelnou. Co z toho pro nás vyplývá?

13.11.2009 v 13:25 | Karma: 22,40 | Přečteno: 3057x | Diskuse| Politika

Tomáš Tatranský

Bezcharakterní Klaus

Prezident Klaus mě způsobem, jakým přistoupil k podpisu Lisabonské smlouvy, opět zklamal. A to přesto, že podle mého názoru Lisabonská smlouva zase až tak špatným dokumentem není.

3.11.2009 v 18:18 | Karma: 21,55 | Přečteno: 3269x | Diskuse| Politika

Tomáš Tatranský

Pět minut slávy pro Narcise z Hradu

Jak známo, opojení mocí mívá dosti neblahé následky. Císař Nero nechal údajně zapálit Řím, prezident Klaus zase zcela nesmyslně blokuje politiku Evropské unie.

14.10.2009 v 16:55 | Karma: 35,17 | Přečteno: 6119x | Diskuse| Politika

Tomáš Tatranský

Tisíce planoucích sluncí

Román Khaleda Hosseiniho „Tisíce planoucích sluncí“ patří k tomu nejlepšímu, co jsem kdy četl. Tato kniha je nabita neodolatelnou silou, která mě vtáhla do světa afghánských žen. Příběh, který Hosseini vypráví, mě dojal, místy skoro až k slzám.

12.8.2009 v 18:35 | Karma: 21,25 | Přečteno: 5451x | Diskuse| Kultura

Tomáš Tatranský

O sňatcích z rozumu

„Vy si berete osobu, kterou milujete, my milujeme osobu, kterou si bereme,“ vysvětlila mi před několika lety princip sňatků z rozumu Lina, kamarádka z Indie.

3.8.2009 v 17:00 | Karma: 23,41 | Přečteno: 4093x | Diskuse| Osobní

Tomáš Tatranský

Nebezpečný pokrytec Obama chlácholí muslimy

Prezident USA dnes v Káhiře opět potvrdil, že ztratil veškeré zbytky soudnosti a že nadobro propadl vlastnímu megalomanskému mesiášskému komplexu.

4.6.2009 v 18:24 | Karma: 33,70 | Přečteno: 4200x | Diskuse| Politika

Tomáš Tatranský

Taliban zcela ovládl pákistánskou oblast Svát

Pákistánský prezident Asif Alí Zardárí včera podepsal výnos, který zavádí právo šarí’a – v interpretaci, jakou nabízí Taliban – jako výlučný legislativní systém v údolí Svát na severu země. Radikální islámské hnutí Taliban si tak v podstatě vynutilo vznik státu ve státě výměnou za mír v oblasti, která byla v posledních letech svědkem vleklé války.

14.4.2009 v 15:54 | Karma: 16,51 | Přečteno: 3028x | Diskuse| Politika

Tomáš Tatranský

Nepochopitelné utrpení

Jaký smysl má utrpení, bolest, zlo? Proč v Aquile zahynulo tolik nevinných lidí? Jakou odpověď dává na tyto otázky křesťanství, jmenovitě jeho vrcholná, „velikonoční“ událost, tedy Ježíšova smrt a zmrtvýchvstání?

10.4.2009 v 15:30 | Karma: 19,66 | Přečteno: 3543x | Diskuse| Osobní

Tomáš Tatranský

Vzpomínky na Filipíny (fotoblog)

Několik obrázkových vzpomínek na dávno minulé časy, kdy jsem byl ještě mlád a věnoval se dobročinným aktivitám :-)

31.3.2009 v 12:56 | Karma: 19,47 | Přečteno: 3865x | Diskuse| Fotoblogy

Tomáš Tatranský

Muslimové a terorismus

Fakta, ne dojmy...

9.3.2009 v 14:00 | Karma: 30,40 | Přečteno: 3989x | Diskuse| Politika

Tomáš Tatranský

Politika multikulturalismu je cestou do pekel

Což není pouze můj osobní názor – jde o racionální zhodnocení výzkumů veřejného mínění.

2.3.2009 v 15:35 | Karma: 40,30 | Přečteno: 8293x | Diskuse| Politika

Tomáš Tatranský

Wildersova „Fitna“ rozdělila britské muslimy

Velká Británie nedávno vyhostila ze země Geerta Wilderse, holandského poslance, který byl pozván, aby v britské Sněmovně lordů promítl svůj krátký film Fitna (který – stručně řečeno – sugeruje, že Korán navádí muslimy k terorismu). Toto rozhodnutí britského ministerstva vnitra bylo patrně bezprecedentní v tom smyslu, že to bylo poprvé, co bylo občanovi Evropské unie s poslaneckou imunitou zabráněno v pohybu z jedné členské země do druhé – což lze učinit pouze tehdy, pokud dotyčná osoba představuje pro zemi, odkud je vyhoštěna, bezpečnostní hrozbu. O případu informovala i česká média, takže jsem se k němu už nechtěl vyjadřovat, ale nakonec jsem se rozhodl zmínit se o tom, že ne všichni prominentní britští muslimové s vyhoštěním Wilderse souhlasí – což může překvapit ty, kteří se na islám dívají podobně jako Wilders.

18.2.2009 v 18:38 | Karma: 18,38 | Přečteno: 3212x | Diskuse| Politika