Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

„Co ti na nás tak vadí?“ aneb proč nejsem muslim

Víra pro mě znamená to, že můžu důvěřovat Bohu, který mě z lásky stvořil, který mě láskyplně provází životem a který ví, co je pro mě nejlepší (a ví to dokonce líp než já sám!). A tahle důvěra dává mému životu smysl.

Mám rád Aishu, protože se mnou jedná v rukavickách... ;-)

Co pro tebe znamená víra?

Víra pro mě znamená to, že můžu důvěřovat Bohu, který mě z lásky stvořil, který mě láskyplně provází životem a který ví, co je pro mě nejlepší (a ví to dokonce líp než já sám!). A tahle důvěra dává mému životu smysl. Mimoto víra mi dala odpověď na otázku, kterou jsem si kladl, když jsem byl malý a když jsem ještě v Boha nevěřil: co se mnou bude po smrti?

Co se ti nejvíc líbí na křesťanství?

To, že ve své největší hloubce je geniálně jednoduché. Říká v podstatě toto: „budeš šťastný teprve tehdy, když se nebudeš starat o své vlastní štěstí, ale o štěstí svých bližních, když budeš milovat druhé“. Už v samotném dávání lásky druhým spočívá radost, a vrchol radosti je pak v tom, když totéž pochopí i ti bližní...

Co se ti nejvíc líbí na islámu?

To, že přivádí věřící k tomu, aby se odevzdali do Boží vůle, a že vede k dodržování pevného řádu a jasně daných pravidel.

Jaká je tvoje nejoblíbenější pasáž z Bible?

Nebude to asi moc originální odpověď, ale jednoznačně Ježíšovo „nové přikázání“: „To je mé přikázání, abyste se milovali navzájem, jako jsem já miloval vás. Nikdo nemá větší lásku než ten, kdo položí život za své přátele. Vy jste moji přátelé, činíte-li, co vám přikazuji. Už vás nenazývám služebníky, protože služebník neví, co činí jeho pán. Nazval jsem vás přáteli, neboť jsem vám dal poznat všechno, co jsem slyšel od svého Otce“ (Jan 15,12-15).

Jaká je tvoje nejoblíbenější pasáž z Koránu?

Korán ještě sice nemám přečtený celý, ale líbí se mi třeba tohle: „Dobré a špatné skutky si nejsou rovné; odplácej tím, co lepší je, a hle, ten, mezi nímž a tebou bylo nepřátelství, se stane jakoby přítelem horoucím“ (41/34).

Jaká pasáž z Bible je pro tebe naopak nejhůře stravitelná?

Špatně stravitelná jsou pro mě všechna místa ve Starém zákoně, která vybízejí k násilí. Například tahle část žalmu, který vzpomíná na utrpení Izraele během babylónského zajetí a kde probleskuje – bohužel – touha po pomstě: „Záhubě propadlá babylónská dcero, blaze tomu, kdo ti odplatí za skutky spáchané na nás. Blaze tomu, kdo tvá nemluvňata uchopí a roztříští o skálu“ (Žalm 137,8-9).

Jaká pasáž z Koránu je pro tebe naopak nejhůře stravitelná?

Třeba súra 4/3: „Bojíte-li se, že nebudete spravedliví k sirotkům... berte si za manželky ženy takové, které jsou vám příjemné, dvě, tři a čtyři; avšak bojíte-li se, že nebudete spravedliví, tedy si vezměte jen jednu nebo ty, jimž vládnou pravice vaše. A tak se nejlépe vyhnete odchýlení.“ Nestravitelná jsou pro mě hlavně ta slova „nebo ty, jimž vládnou pravice vaše“...

Jaká vlastnost se ti nejvíc líbí na Ježíšovi?

Byl důsledný a šel příkladem. I když zjistil, že bude za hlásání svého poselství odsouzen k smrti, neuhnul před utrpením, nezradil sám sebe, a dokázal tak, že opravdu věří v to, co říká.

Jaká vlastnost se ti nejvíc líbí na Muhammadovi?

Asi určitý „tah na branku“. A jeho touha dát lidem spravedlivé zákony a vštípit jim víru v jednoho Boha.

Jakou křesťanskou osobnost kromě Ježíše máš nejraději a proč?

Matku Terezu. Protože zcela zasvětila svůj život službě těm nejubožejším a protože pomáhala se stejným nasazením všem: hinduistům, buddhistům, křesťanům, muslimům, nevěřícím...

Jakou islámskou osobnost kromě Muhammada máš nejraději a proč?

Můj „kůň“, na kterého v současném muslimském světě sázím, je turecký zakladatel mezinárodního islámského hnutí zdůrazňujícího především duchovní či mystický aspekt islámu Fethullah Gülen (který byl nedávno čtenáři časopisu Foreign Policy vyhlášen nejvýznamnějším žijícím intelektuálem). Gülen a jeho hnutí se věnuje hlavně osvětě, vzdělávání a mezináboženskému dialogu a chápe islám jako nenásilné náboženství schopné existovat v podmínkách demokratického sekulárního státu.

Jakou největší chybu učinili v dějinách křesťané?

Na počátku 4. století se během vlády císaře Konstantina křesťanství stává státním náboženstvím Římské říše. Následně bohužel křesťané neodolali pokušení – a to bych považoval za jejich největší chybu, která je však dnes již napravena –  propojit duchovní moc církve se světskou mocí panovníků.

Jakou největší chybu učinili v dějinách muslimové?

Když se v posledních desetiletích (hlavně vinou různých konfliktů na Blízkém východě) objevila v islámském světě různá radikální islamistická hnutí, která se neštítí ani sebevražedných teroristických útoků, islámské autority i řadoví muslimové podle mě udělali tu chybu, že se od těchto fanatiků ve vlastních řadách nedistancovali dostatečně jasně.

Z čeho by si mohli vzít křesťané příklad od muslimů?

Mám pocit, že příliš mnoho křesťanů se – alespoň v Evropě – skoro až stydí za to, kým jsou, v co věří a jaké hodnoty jsou jim svaté. A v tomto by si měli vzít příklad od muslimů, kteří se většinou za svoji víru nestydí a kteří jsou připraveni o ní svědčit.

Z čeho by si mohli vzít muslimové příklad od křesťanů?

Řekl bych, že muslimové by se mohli od křesťanů učit hlavně toleranci a respektu vůči svědomí druhého člověka, i pokud to zrovna není příslušník mého náboženství.

Na čem by mělo nejvíc zapracovat současné křesťanství?

Církev by měla svým chováním více přesvědčovat své okolí o tom, že křesťané tu jsou proto, aby sloužili všem lidem, věřícím i nevěřícím, aby naslouchali tomu, co lidi skutečně pálí a aby zmírňovali veškeré lidské utrpení.

Na čem by měl nejvíc zapracovat současný islám?

Podle mě by se měl islám dnes podívat na Korán novýma očima a odlišit v něm dvě vrstvy: univerzálně platné duchovní učení a určité základní etické imperativy na jedné straně, a na straně druhé všechno to, co bylo sice užitečné v kontextu Arábie na počátku 7. století, ale co je už dnes díky civilizačnímu vývoji prostě překonané.

 

PS: Tématem našeho příštího dvojblogu bude sám Nejvyšší... Jaký je rozdíl mezi „křesťanským Bohem“ a „muslimským Alláhem“? Nechte se překvapit...

Související zpověď Aishy

Autor: Tomáš Tatranský | středa 13.8.2008 22:10 | karma článku: 27,55 | přečteno: 7521x
  • Další články autora

Tomáš Tatranský

Tři největší lži o Evropské unii (a jejich vyvrácení)

Je opravdu pozoruhodné a svým způsobem i zábavné, k jak hloupým a neférovým „argumentům“ se čím dál častěji uchylují ti, kterým dělá problém smířit se s realitou evropské integrace. Pro příklady netřeba chodit daleko – můžeme si třeba otevřít „modré blogy“ europoslanců Jana Zahradila a Hynka Fajmona, anebo lze v případě hlubšího zájmu nahlédnout do webových stránek některých našich politických stran, například Svobodných či Suverenity Jany Bobošíkové (alias „železné Jany“, jak tato dáma v nedávném záchvatu pokory nazvala sebe sama). Dovolím si zde poukázat na některé společné prvky sloužící jako nejčastější opěrné pilíře „argumentů“ těchto osob a stran.

4.3.2012 v 20:19 | Karma: 19,78 | Přečteno: 2149x | Diskuse| Politika

Tomáš Tatranský

Má smysl bojovat proti korupci?

Poslední dobou jsme svědky stále intenzivnější veřejné debaty o tom, zda lze úspěšně bojovat s korupcí v naší zemi, a pokud ano, jaké prostředky při tom použít. Je míra korupce zhruba stejná na celém světě, s tím, že korupce je na různých místech jen více či méně uhlazená, jak se nedávno nechal slyšet náš pan prezident? Anebo platí, že ve vyspělejších zemích se lidé chovají celkově poctivěji, protože mají zkušenost s tím, že férové a transparentní jednání vede ke spokojenějšímu životu a koneckonců i k většímu blahobytu? Aniž bych chtěl přespříliš generalizovat, jsem přesvědčen, že platí spíše ta druhá teze.

16.10.2011 v 17:32 | Karma: 11,88 | Přečteno: 1557x | Diskuse| Politika

Tomáš Tatranský

Otazníky kolem WikiLeaks

Internetový server WikiLeaks byl sice založen již v roce 2006, značnou pozornost médií a potažmo i veřejnosti však vzbudil teprve nedávno. V tomto virtuálním prostoru bylo totiž všem uživatelům internetu nabídnuto obrovské množství původně tajných informací, které výrazně ovlivnily pohled široké veřejnosti zejména na politiku a bezpečnostní strategii Spojených států.

4.2.2011 v 15:20 | Karma: 13,18 | Přečteno: 2030x | Diskuse| Politika

Tomáš Tatranský

Konec pozitivní diskriminace v Čechách

Zdá se, že současná vláda upouští od strategie pozitivní diskriminace. Je to dobrá nebo špatná zpráva?

1.9.2010 v 20:15 | Karma: 35,60 | Přečteno: 4377x | Diskuse| Politika

Tomáš Tatranský

Je náboženská svoboda pouhým snem?

Přestože náboženská svoboda je všeobecně považována za jeden ze základních principů moderní civilizace založené na bezvýhradné úctě k lidským právům, ukazuje se, že jde bohužel o princip hojně pošlapávaný. Prokazuje to i nedávný výzkum prestižního amerického think-tanku Pew Forum.

21.5.2010 v 17:40 | Karma: 31,47 | Přečteno: 5677x | Diskuse| Společnost

Tomáš Tatranský

Kořenem terorismu není víra, ale zoufalství

Při pohledu na zakrvácené oběti včerejších teroristických útoků v moskevském metru si opět mnozí z nás položili otázku, co vlastně vede někoho k tomu, že se opásá trhavinou, aby se odpálil někde, kde je co možná nejvíc lidí.

30.3.2010 v 9:28 | Karma: 15,20 | Přečteno: 2604x | Diskuse| Politika

Tomáš Tatranský

Má Evropa zakázat muslimský závoj?

V evropských zemích se opět dostává na přetřes otázka, zda se muslimské ženy smí ve veřejném prostoru pohybovat v tradičních oděvech zahalujících tvář. Je nošení burky (zpravidla modrý hábit zahalující ženu od hlavy až k patě) či nikábu (většinou černý oděv ponechávající odhalené pouze oči) v rozporu se základními evropskými hodnotami?

24.2.2010 v 17:40 | Karma: 16,28 | Přečteno: 3400x | Diskuse| Společnost

Tomáš Tatranský

Claude Lévi-Strauss, zakladatel kulturního relativismu

Nestává se často, že by smrt filozofa vyvolala lavinu článků v mainstreamových médiích. Claude Lévi-Strauss nedávno opustil tento svět v úctyhodném věku nedožitých 101 let a je třeba uznat, že mimořádný ohlas, který jeho odchod způsobil, byl zasloužený. Otázkou nicméně zůstává, jak se s jeho myšlenkovým odkazem vyrovnat. Navzdory imperativu „o mrtvých jen dobře“ bych si dovolil nabídnout spíše kritickou a asi i poněkud kontroverzní interpretaci tohoto odkazu.

17.11.2009 v 13:05 | Karma: 15,52 | Přečteno: 3735x | Diskuse| Kultura

Tomáš Tatranský

Poučíme se z tragédie ve Fort Hood?

Ukazuje se, že major Nidal Málik Hasan, zbožný muslim a člen americké armády, který minulý týden s výkřikem „Alláhu akbar“ na rtech postřílel na americké vojenské základně Fort Hood 13 lidí, byl s největší pravděpodobností velmi uvědomělý islámský fanatik. Tím se ostatně celá tragédie stává snadněji vysvětlitelnou. Co z toho pro nás vyplývá?

13.11.2009 v 13:25 | Karma: 22,40 | Přečteno: 3057x | Diskuse| Politika

Tomáš Tatranský

Bezcharakterní Klaus

Prezident Klaus mě způsobem, jakým přistoupil k podpisu Lisabonské smlouvy, opět zklamal. A to přesto, že podle mého názoru Lisabonská smlouva zase až tak špatným dokumentem není.

3.11.2009 v 18:18 | Karma: 21,55 | Přečteno: 3269x | Diskuse| Politika

Tomáš Tatranský

Pět minut slávy pro Narcise z Hradu

Jak známo, opojení mocí mívá dosti neblahé následky. Císař Nero nechal údajně zapálit Řím, prezident Klaus zase zcela nesmyslně blokuje politiku Evropské unie.

14.10.2009 v 16:55 | Karma: 35,17 | Přečteno: 6119x | Diskuse| Politika

Tomáš Tatranský

Tisíce planoucích sluncí

Román Khaleda Hosseiniho „Tisíce planoucích sluncí“ patří k tomu nejlepšímu, co jsem kdy četl. Tato kniha je nabita neodolatelnou silou, která mě vtáhla do světa afghánských žen. Příběh, který Hosseini vypráví, mě dojal, místy skoro až k slzám.

12.8.2009 v 18:35 | Karma: 21,25 | Přečteno: 5451x | Diskuse| Kultura

Tomáš Tatranský

O sňatcích z rozumu

„Vy si berete osobu, kterou milujete, my milujeme osobu, kterou si bereme,“ vysvětlila mi před několika lety princip sňatků z rozumu Lina, kamarádka z Indie.

3.8.2009 v 17:00 | Karma: 23,41 | Přečteno: 4093x | Diskuse| Osobní

Tomáš Tatranský

Nebezpečný pokrytec Obama chlácholí muslimy

Prezident USA dnes v Káhiře opět potvrdil, že ztratil veškeré zbytky soudnosti a že nadobro propadl vlastnímu megalomanskému mesiášskému komplexu.

4.6.2009 v 18:24 | Karma: 33,70 | Přečteno: 4200x | Diskuse| Politika

Tomáš Tatranský

Taliban zcela ovládl pákistánskou oblast Svát

Pákistánský prezident Asif Alí Zardárí včera podepsal výnos, který zavádí právo šarí’a – v interpretaci, jakou nabízí Taliban – jako výlučný legislativní systém v údolí Svát na severu země. Radikální islámské hnutí Taliban si tak v podstatě vynutilo vznik státu ve státě výměnou za mír v oblasti, která byla v posledních letech svědkem vleklé války.

14.4.2009 v 15:54 | Karma: 16,51 | Přečteno: 3028x | Diskuse| Politika

Tomáš Tatranský

Nepochopitelné utrpení

Jaký smysl má utrpení, bolest, zlo? Proč v Aquile zahynulo tolik nevinných lidí? Jakou odpověď dává na tyto otázky křesťanství, jmenovitě jeho vrcholná, „velikonoční“ událost, tedy Ježíšova smrt a zmrtvýchvstání?

10.4.2009 v 15:30 | Karma: 19,66 | Přečteno: 3543x | Diskuse| Osobní

Tomáš Tatranský

Vzpomínky na Filipíny (fotoblog)

Několik obrázkových vzpomínek na dávno minulé časy, kdy jsem byl ještě mlád a věnoval se dobročinným aktivitám :-)

31.3.2009 v 12:56 | Karma: 19,47 | Přečteno: 3865x | Diskuse| Fotoblogy

Tomáš Tatranský

Muslimové a terorismus

Fakta, ne dojmy...

9.3.2009 v 14:00 | Karma: 30,40 | Přečteno: 3989x | Diskuse| Politika

Tomáš Tatranský

Politika multikulturalismu je cestou do pekel

Což není pouze můj osobní názor – jde o racionální zhodnocení výzkumů veřejného mínění.

2.3.2009 v 15:35 | Karma: 40,30 | Přečteno: 8293x | Diskuse| Politika

Tomáš Tatranský

Wildersova „Fitna“ rozdělila britské muslimy

Velká Británie nedávno vyhostila ze země Geerta Wilderse, holandského poslance, který byl pozván, aby v britské Sněmovně lordů promítl svůj krátký film Fitna (který – stručně řečeno – sugeruje, že Korán navádí muslimy k terorismu). Toto rozhodnutí britského ministerstva vnitra bylo patrně bezprecedentní v tom smyslu, že to bylo poprvé, co bylo občanovi Evropské unie s poslaneckou imunitou zabráněno v pohybu z jedné členské země do druhé – což lze učinit pouze tehdy, pokud dotyčná osoba představuje pro zemi, odkud je vyhoštěna, bezpečnostní hrozbu. O případu informovala i česká média, takže jsem se k němu už nechtěl vyjadřovat, ale nakonec jsem se rozhodl zmínit se o tom, že ne všichni prominentní britští muslimové s vyhoštěním Wilderse souhlasí – což může překvapit ty, kteří se na islám dívají podobně jako Wilders.

18.2.2009 v 18:38 | Karma: 18,38 | Přečteno: 3212x | Diskuse| Politika