Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jedno tělo, mnoho údů

A je tu – po vánoční odmlce – další, a pravděpodobně i poslední pokračování našeho křesťansko-muslimského seriálu (jak vidíte, v našem společném džihádu nás nezastaví ani Hamas :-)).

Na otázku, jsou-li křesťané sjednoceni, neexistuje jednoznačná odpověď. Je smutným faktem (který nás křesťany zahanbuje), že viditelná institucionální jednota křesťanské církve neexistuje. Už méně smutným, naopak pozitivním faktem je též to, že mezi křesťany najdeme lidi s různými talenty i s různými názory. Problém je v tom, že názorová různost často vede k roztržkám. Jak známo, s různými sváry se potýkal i Ježíš (kolikrát musel domlouvat svým apoštolům, aby se mezi sebou nehádali kvůli volovinám!) i svatý Pavel. A právě tento „apoštol národů“ definuje církev, tedy společenství křesťanů, jako „mystické tělo“. Podobně jako je lidské tělo tvořeno různými údy, které se od sebe liší a mají různé funkce, tak i tělo církve je tvořeno křesťany, kteří sice mají na různé věci různé názory, ale kteří by měli usilovat o zachování jednoty „těla“ a v ideálním případě této jednotě i sloužit.

Nejprve bude asi třeba odpovědět na otázku, co je „nejmenším společným jmenovatelem“ všech křesťanů. Všeobecně přijímaná odpověď je patrně ta, že křesťan je ten, kdo přijímá tzv. „apoštolské krédo“ (které v podstatě shrnuje to, co lze najít v Bibli), kdo je pokřtěn (v nějaké církvi, jejíž učení není v rozporu s tímto krédem) a kdo uznává Bibli jako Bohem inspirovaný text (proto ke křesťanům nepatří Svědci Jehovovi, kteří si Bibli upravují, aby se jim „hodila do krámu“, a už vůbec ne mormoni čili věřící „Církve Ježíše Krista Svatých posledních dnů“, kteří staví na roveň Bible Knihu Mormonovu).

V dějinách křesťanství můžeme pozorovat v podstatě toto: již v prvních staletích propukly spory o správnou interpretaci původního učení Ježíše a jeho apoštolů. Tyto spory vyústily v 5. století v přijetí poněkud propracovanější formule kréda (tzv. „nicejsko-konstantinopolské krédo“), což ovšem vedlo k odštěpení několika malých církví, které dodnes existují zejména v oblasti Blízkého Východu.

Citelnou ranou pro „mystické tělo“ církve bylo tzv. „velké schizma“ (r. 1054), kdy se konstantinopolský patriarchát oddělil od institucionální jednoty s papežem (skutečné důvody byly hlavně politické, teologickou záminkou byl dost hnidopišský spor o „filioque“, tj. o to, zda v Bohu, čili v Trojici Duch svatý vychází pouze z Otce, nebo z Otce i Syna). Touto roztržkou vzniklo pravoslaví, které dohromady čítá asi 350 milionů věřících.

Následující zásadní událostí, která vedla k dalšímu štěpení církve, byla reformace, která byla v podstatě reakcí na nejrůznější zneužívání moci ze strany středověké církve (především šlo o prodej odpustků). Jako klíčové datum reformace bývá zpravidla uváděn rok 1517, kdy Martin Luther zveřejnil svých „95 tezí“. Dlužno dodat, že pokud jde o hlavní heslo reformace „sola scriptura, sola fide, sola gratia“ (tedy výlučný důraz na Bibli, na víru a na Boží milost), dnes již v podstatě žádná teologická divergence mezi protestanty a katolíky v těchto věcech není, snad až na otázku významu církevní tradice (no a i ty odpustky už dnes lze získat zadarmo :-)).

Mezitím katolická církev (která dnes čítá zhruba 1 miliardu věřících, což je přibližně polovina všech křesťanů) dále rozvinula (či, chcete-li, zkomplikovala) své učení a vyhlásila některá dogmata, která jsou pro nekatolické církve nepřijatelná (jde zvláště o poslední dvě mariánská dogmata a o dogma o neomylnosti papeže v otázkách víry a mravů).

Pokud jde o 20. století, zmínil bych alespoň dva fenomény. Prvním je vzestup tzv. evangelikálního křesťanství, tedy řady církví volně navazujících na reformaci, které vznikají mimo lůno katolické církve a které kladou důraz především na osobní víru. Tento proud je nejdynamičtější patrně ve Spojených státech (pro zajímavost: sem patří jak Bush, tak Obama, alespoň pokud jde o autoidentifikaci těchto pánů, i když, jak by řekla Aisha, do srdíčka jim stejně nevidíme :-)) a některé odhady uvádějí, že celosvětově se k tomuto proudu dnes hlásí až půl miliardy věřících. Různých takovýchto církví jsou řádově stovky.

Druhým důležitým fenoménem, který charakterizuje současné křesťanství, je tzv. ekumenismus, tedy úsilí o znovusjednocení všech křesťanů. K ekumenismu se hlásí prakticky všechny církve, i když samozřejmě představy o tom, jak by ona nová jednota měla přesně vypadat, se dost liší. Bylo by nerealistické předpokládat, že v brzké budoucnosti se všichni nekatolíci „vrátí“ do katolické církve a že uznají papeže jako svoji hlavu, byť toto je, teologicky a institucionálně vzato, představa katolické církve.

V každém případě je ale velice potěšující, že dnes se všichni křesťané (tedy alespoň ti „mainstreamoví“) považují za bratry ve víře a že si uvědomují, že to, co je sjednocuje, je mnohem podstatnější než to, co je dělí. Nikdo dnes již nikoho neposílá do pekla, a mimoto jsme svědky spolupráce křesťanů z různých církví v rámci mnoha různých aktivit, například charitativních. Pavlovo učení o jediném mystickém těle, kde si všichni vzájemně pomáhají, tak – díky Bohu – opět ožívá a stává se realitou.

 

Související článek Aishy

Autor: Tomáš Tatranský | čtvrtek 8.1.2009 16:45 | karma článku: 14,69 | přečteno: 3222x
  • Další články autora

Tomáš Tatranský

Tři největší lži o Evropské unii (a jejich vyvrácení)

Je opravdu pozoruhodné a svým způsobem i zábavné, k jak hloupým a neférovým „argumentům“ se čím dál častěji uchylují ti, kterým dělá problém smířit se s realitou evropské integrace. Pro příklady netřeba chodit daleko – můžeme si třeba otevřít „modré blogy“ europoslanců Jana Zahradila a Hynka Fajmona, anebo lze v případě hlubšího zájmu nahlédnout do webových stránek některých našich politických stran, například Svobodných či Suverenity Jany Bobošíkové (alias „železné Jany“, jak tato dáma v nedávném záchvatu pokory nazvala sebe sama). Dovolím si zde poukázat na některé společné prvky sloužící jako nejčastější opěrné pilíře „argumentů“ těchto osob a stran.

4.3.2012 v 20:19 | Karma: 19,78 | Přečteno: 2149x | Diskuse| Politika

Tomáš Tatranský

Má smysl bojovat proti korupci?

Poslední dobou jsme svědky stále intenzivnější veřejné debaty o tom, zda lze úspěšně bojovat s korupcí v naší zemi, a pokud ano, jaké prostředky při tom použít. Je míra korupce zhruba stejná na celém světě, s tím, že korupce je na různých místech jen více či méně uhlazená, jak se nedávno nechal slyšet náš pan prezident? Anebo platí, že ve vyspělejších zemích se lidé chovají celkově poctivěji, protože mají zkušenost s tím, že férové a transparentní jednání vede ke spokojenějšímu životu a koneckonců i k většímu blahobytu? Aniž bych chtěl přespříliš generalizovat, jsem přesvědčen, že platí spíše ta druhá teze.

16.10.2011 v 17:32 | Karma: 11,88 | Přečteno: 1557x | Diskuse| Politika

Tomáš Tatranský

Otazníky kolem WikiLeaks

Internetový server WikiLeaks byl sice založen již v roce 2006, značnou pozornost médií a potažmo i veřejnosti však vzbudil teprve nedávno. V tomto virtuálním prostoru bylo totiž všem uživatelům internetu nabídnuto obrovské množství původně tajných informací, které výrazně ovlivnily pohled široké veřejnosti zejména na politiku a bezpečnostní strategii Spojených států.

4.2.2011 v 15:20 | Karma: 13,18 | Přečteno: 2030x | Diskuse| Politika

Tomáš Tatranský

Konec pozitivní diskriminace v Čechách

Zdá se, že současná vláda upouští od strategie pozitivní diskriminace. Je to dobrá nebo špatná zpráva?

1.9.2010 v 20:15 | Karma: 35,60 | Přečteno: 4377x | Diskuse| Politika

Tomáš Tatranský

Je náboženská svoboda pouhým snem?

Přestože náboženská svoboda je všeobecně považována za jeden ze základních principů moderní civilizace založené na bezvýhradné úctě k lidským právům, ukazuje se, že jde bohužel o princip hojně pošlapávaný. Prokazuje to i nedávný výzkum prestižního amerického think-tanku Pew Forum.

21.5.2010 v 17:40 | Karma: 31,47 | Přečteno: 5677x | Diskuse| Společnost

Tomáš Tatranský

Kořenem terorismu není víra, ale zoufalství

Při pohledu na zakrvácené oběti včerejších teroristických útoků v moskevském metru si opět mnozí z nás položili otázku, co vlastně vede někoho k tomu, že se opásá trhavinou, aby se odpálil někde, kde je co možná nejvíc lidí.

30.3.2010 v 9:28 | Karma: 15,20 | Přečteno: 2604x | Diskuse| Politika

Tomáš Tatranský

Má Evropa zakázat muslimský závoj?

V evropských zemích se opět dostává na přetřes otázka, zda se muslimské ženy smí ve veřejném prostoru pohybovat v tradičních oděvech zahalujících tvář. Je nošení burky (zpravidla modrý hábit zahalující ženu od hlavy až k patě) či nikábu (většinou černý oděv ponechávající odhalené pouze oči) v rozporu se základními evropskými hodnotami?

24.2.2010 v 17:40 | Karma: 16,28 | Přečteno: 3400x | Diskuse| Společnost

Tomáš Tatranský

Claude Lévi-Strauss, zakladatel kulturního relativismu

Nestává se často, že by smrt filozofa vyvolala lavinu článků v mainstreamových médiích. Claude Lévi-Strauss nedávno opustil tento svět v úctyhodném věku nedožitých 101 let a je třeba uznat, že mimořádný ohlas, který jeho odchod způsobil, byl zasloužený. Otázkou nicméně zůstává, jak se s jeho myšlenkovým odkazem vyrovnat. Navzdory imperativu „o mrtvých jen dobře“ bych si dovolil nabídnout spíše kritickou a asi i poněkud kontroverzní interpretaci tohoto odkazu.

17.11.2009 v 13:05 | Karma: 15,52 | Přečteno: 3735x | Diskuse| Kultura

Tomáš Tatranský

Poučíme se z tragédie ve Fort Hood?

Ukazuje se, že major Nidal Málik Hasan, zbožný muslim a člen americké armády, který minulý týden s výkřikem „Alláhu akbar“ na rtech postřílel na americké vojenské základně Fort Hood 13 lidí, byl s největší pravděpodobností velmi uvědomělý islámský fanatik. Tím se ostatně celá tragédie stává snadněji vysvětlitelnou. Co z toho pro nás vyplývá?

13.11.2009 v 13:25 | Karma: 22,40 | Přečteno: 3057x | Diskuse| Politika

Tomáš Tatranský

Bezcharakterní Klaus

Prezident Klaus mě způsobem, jakým přistoupil k podpisu Lisabonské smlouvy, opět zklamal. A to přesto, že podle mého názoru Lisabonská smlouva zase až tak špatným dokumentem není.

3.11.2009 v 18:18 | Karma: 21,55 | Přečteno: 3269x | Diskuse| Politika

Tomáš Tatranský

Pět minut slávy pro Narcise z Hradu

Jak známo, opojení mocí mívá dosti neblahé následky. Císař Nero nechal údajně zapálit Řím, prezident Klaus zase zcela nesmyslně blokuje politiku Evropské unie.

14.10.2009 v 16:55 | Karma: 35,17 | Přečteno: 6119x | Diskuse| Politika

Tomáš Tatranský

Tisíce planoucích sluncí

Román Khaleda Hosseiniho „Tisíce planoucích sluncí“ patří k tomu nejlepšímu, co jsem kdy četl. Tato kniha je nabita neodolatelnou silou, která mě vtáhla do světa afghánských žen. Příběh, který Hosseini vypráví, mě dojal, místy skoro až k slzám.

12.8.2009 v 18:35 | Karma: 21,25 | Přečteno: 5451x | Diskuse| Kultura

Tomáš Tatranský

O sňatcích z rozumu

„Vy si berete osobu, kterou milujete, my milujeme osobu, kterou si bereme,“ vysvětlila mi před několika lety princip sňatků z rozumu Lina, kamarádka z Indie.

3.8.2009 v 17:00 | Karma: 23,41 | Přečteno: 4093x | Diskuse| Osobní

Tomáš Tatranský

Nebezpečný pokrytec Obama chlácholí muslimy

Prezident USA dnes v Káhiře opět potvrdil, že ztratil veškeré zbytky soudnosti a že nadobro propadl vlastnímu megalomanskému mesiášskému komplexu.

4.6.2009 v 18:24 | Karma: 33,70 | Přečteno: 4200x | Diskuse| Politika

Tomáš Tatranský

Taliban zcela ovládl pákistánskou oblast Svát

Pákistánský prezident Asif Alí Zardárí včera podepsal výnos, který zavádí právo šarí’a – v interpretaci, jakou nabízí Taliban – jako výlučný legislativní systém v údolí Svát na severu země. Radikální islámské hnutí Taliban si tak v podstatě vynutilo vznik státu ve státě výměnou za mír v oblasti, která byla v posledních letech svědkem vleklé války.

14.4.2009 v 15:54 | Karma: 16,51 | Přečteno: 3028x | Diskuse| Politika

Tomáš Tatranský

Nepochopitelné utrpení

Jaký smysl má utrpení, bolest, zlo? Proč v Aquile zahynulo tolik nevinných lidí? Jakou odpověď dává na tyto otázky křesťanství, jmenovitě jeho vrcholná, „velikonoční“ událost, tedy Ježíšova smrt a zmrtvýchvstání?

10.4.2009 v 15:30 | Karma: 19,66 | Přečteno: 3543x | Diskuse| Osobní

Tomáš Tatranský

Vzpomínky na Filipíny (fotoblog)

Několik obrázkových vzpomínek na dávno minulé časy, kdy jsem byl ještě mlád a věnoval se dobročinným aktivitám :-)

31.3.2009 v 12:56 | Karma: 19,47 | Přečteno: 3865x | Diskuse| Fotoblogy

Tomáš Tatranský

Muslimové a terorismus

Fakta, ne dojmy...

9.3.2009 v 14:00 | Karma: 30,40 | Přečteno: 3989x | Diskuse| Politika

Tomáš Tatranský

Politika multikulturalismu je cestou do pekel

Což není pouze můj osobní názor – jde o racionální zhodnocení výzkumů veřejného mínění.

2.3.2009 v 15:35 | Karma: 40,30 | Přečteno: 8293x | Diskuse| Politika

Tomáš Tatranský

Wildersova „Fitna“ rozdělila britské muslimy

Velká Británie nedávno vyhostila ze země Geerta Wilderse, holandského poslance, který byl pozván, aby v britské Sněmovně lordů promítl svůj krátký film Fitna (který – stručně řečeno – sugeruje, že Korán navádí muslimy k terorismu). Toto rozhodnutí britského ministerstva vnitra bylo patrně bezprecedentní v tom smyslu, že to bylo poprvé, co bylo občanovi Evropské unie s poslaneckou imunitou zabráněno v pohybu z jedné členské země do druhé – což lze učinit pouze tehdy, pokud dotyčná osoba představuje pro zemi, odkud je vyhoštěna, bezpečnostní hrozbu. O případu informovala i česká média, takže jsem se k němu už nechtěl vyjadřovat, ale nakonec jsem se rozhodl zmínit se o tom, že ne všichni prominentní britští muslimové s vyhoštěním Wilderse souhlasí – což může překvapit ty, kteří se na islám dívají podobně jako Wilders.

18.2.2009 v 18:38 | Karma: 18,38 | Přečteno: 3212x | Diskuse| Politika