Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Politika multikulturalismu je cestou do pekel

2. 03. 2009 15:35:40
Což není pouze můj osobní názor – jde o racionální zhodnocení výzkumů veřejného mínění.

V jednom ze svých předchozích blogpostů jsem se zamýšlel nad multikulturalismem z kulturního hlediska. Dnes bych se chtěl na tentýž fenomén podívat z hlediska politického.

Jako kulturní myšlenka má – podle mého názoru – multikulturalismus jistý pozitivní význam (jde jen o to, aby nebyl příliš naivní a zcela bezbřehý). Stane-li se však multikulturalismus hlavním vodítkem státní kulturní a integrační politiky, vede jen k rozbujení nenávisti a konfliktů všeho druhu.

Ukazuje to například jedna nedávná sociologická studie, která srovnává výsledky integrační politiky Velké Británie a Francie ve vztahu k muslimům.

Velká Británie provádí již řadu desetiletí politiku multikulturalismu. Jde o politiku pozitivní diskriminace všelijakých menšin (zvláště muslimů), kterou tato země sice nazývá hezky elegantně „affirmative action policy“, ale žádný rozumně uvažující člověk si nemůže neuvědomit, že fakticky jde o sérii opatření, která zvýhodňují menšiny na úkor většiny. Výsledkem je vznik ghett, která jsou nedotknutelná podobně jako posvátné krávy v Indii a která čerpají všelijaké státní dotace pro posilování svých nejrůznějších subkultur (o zavádění speciálních šariatských soudů pro britské muslimy ani nemluvě).

Oproti tomu Francie, hrdá (na můj vkus až trošičku moc) na svoji Velkou revoluci a s ní související koncept přísně sekulárního státu, vede své kulturní menšiny k tomu, aby se jejich příslušníci cítili především občany sekulární Francie a aby své kulturní či náboženské zvyky praktikovali pokud možno převážně v soukromí. Ano, tato politika je občas (alespoň podle mě) příliš přísná, například pokud jde o problematiku nošení muslimských šátků, ale alespoň jasně deklaruje svoji vůli všemožně bojovat proti vznikání uzavřených ghett. (Mimochodem, obdobnou politiku provádí Turecko, respektive jeho tzv. „kemalismus“.)

Výše zmíněná srovnávací sociologická studie pak zjistila toto: Nemuslimští občané Francie jsou vůči muslimům nastaveni pozitivněji, než jak jsou vůči muslimům nastaveni britští nemuslimové. Pokud jde o muslimy, pak platí, že ve Francii hledí muslimové na své nemuslimské okolí vesměs přátelsky (přičemž téměř 80% francouzských muslimů se hlásí k ideji sekularismu), zatímco ve Velké Británii hledí muslimové na nemuslimy převážně s despektem. Ve Francii si pouze 28% muslimů myslí, že islám a moderní způsob života jsou odsouzeny ke konfliktu, zatímco ve Velké Británii si toto myslí 47% muslimů.

Ano ano, už slyším typickou multikulti námitku: nenávist menšin vůči většinové společnosti je dána jejich ekonomickou frustrací, nikoli jejich kulturní svébytností. To je sice hezká myšlenka, jenomže má tu „drobnou“ vadu, že není pravdivá: výše citovaná studie totiž dokazuje též to, že rozdíly v postojích francouzských a britských muslimů existují při zhruba stejné míře jejich ekonomické integrace (která je poměrně špatná v obou těchto zemích).

Jinými slovy: Anglie chtěla multikulturalismus – a má ho. Spolu s nenávistí a vzájemnou nedůvěrou, která zamořuje celou společnost. Francouzští muslimové sice také nejsou zcela bezproblémoví (i když v menší míře než jejich britští souvěrci), ale jejich excesy alespoň nejsou „afirmovány“ státem.

 Důsledky pro Česko: Místo „muslimové“ si dosaďme „Romové“ a vyjde nám toto: pan ministr Kocáb – který se nepokrytě hlásí k politice pozitivní diskriminace menšin – zcela evidentně škodí této zemi. Doufám, že co nejdříve odstoupí, respektive doufám, že Strana zelených, která má pozitivní diskriminaci ve svém programu, se po příštích volbách už nedostane do Parlamentu. Mezitím bych panu Kocábovi doporučil, aby si na sebe občas vzal růžovou kravatu (aby „pozitivně afirmoval“ „diskriminované“ homosexuály), případně aby si občas položil na hlavu ručník (aby „pozitivně afirmoval“ „diskriminované“ muslimy). Do složitějších systémových či koncepčních aktivit ať se pan ministr raději nepouští. Ale vážně: chceme-li, aby láska zvítězila nad nenávistí, pak opravdu nemůžeme podporovat politiku, která vytváří ghetta. Ministerstvo vedené panem Kocábem (má-li tedy vůbec existovat) má sloužit k tomu, aby vedlo kulturní politiku vedoucí k integraci menšin, nikoli k tomu, aby vedlo multikulturní politiku vedoucí k dezintegraci společnosti. Multikulturní politika pozitivní diskriminace je jen zdánlivě humánní – ve skutečnosti je naopak hluboce nelidská a mimoto – alespoň v případě Romů – i vyloženě rasistická.

PS: pokud jde o romskou problematiku v ČR, vřele doporučuji blog Lenky Kučerové

Autor: Tomáš Tatranský | pondělí 2.3.2009 15:35 | karma článku: 40.02 | přečteno: 8244x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Andrea Kostlánová

Jak si Stavka myslela, že Manstein prchá přes Dněpr na Západ ( jaro 1943)

Charkov padl do rukou bolševiků 16.2.43, a Hitler toho měl již dost. Rozhodl se, že navštíví Mansteina na frontě, aby osobně vyhodnotil jeho velitelské schopnosti ( ještě žádného velitele, který utrpěl takové sériové porážky,

23.7.2017 v 20:37 | Karma článku: 13.59 | Přečteno: 631 | Diskuse

Jaroslav Konáš

Jak se hroutila Amerika a jak jsem toho byl svědkem

Po celý můj život je Amerika " papežem imperialismu ", nenáviděným světovým četníkem či vysmívaným loserem, jenž odchází na smetiště dějin.

23.7.2017 v 20:32 | Karma článku: 19.84 | Přečteno: 576 | Diskuse

Beata Krusic

Je tak krásný hrát si...........

Třeba být na chvilku Indián. Jarda Dušek kdesi řekl, že nás Indiáni vnímají jako podivné bytosti. Např. ve vztahu k dešti. Když na nás prší, tak se prapodivně krčíme, znervozníme, křeníme se u toho a jsme totálně rozhozeni.

23.7.2017 v 20:21 | Karma článku: 5.88 | Přečteno: 145 | Diskuse

Josef Nožička

Bursíkův LES – danajský dar pro Kalouska?

Při brouzdání internetem a pročítání zpráv ohledně toho, co se na naší politické scéně událo po dobu, kdy jsem pobýval u moře, mě asi nejvíc zaujala informace o volební spolupráci stran TOP 09 a LES.

23.7.2017 v 20:02 | Karma článku: 24.65 | Přečteno: 458 | Diskuse

Ondřej Mrázek

Kterak zlá Káča chtěla svrhnout Putina

Rotující káča aneb fidget spinner se staly tak populární, že se jich chytila propaganda. Jak ta ruská, tak ta česká, protiruská. Lidovky čelí okurkové sezóně článkem o tom, jak chtějí zlí Rusové dětem novou hračku zcenzurovat.

23.7.2017 v 16:09 | Karma článku: 22.81 | Přečteno: 592 | Diskuse
Počet článků 66 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3553
Filozof, publicista, překladatel. web stats Anketa: Anketa od BlueBoard.cz

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

Oblíbené stránky

Oblíbené články

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.