Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Má Evropa zakázat muslimský závoj?

V evropských zemích se opět dostává na přetřes otázka, zda se muslimské ženy smí ve veřejném prostoru pohybovat v tradičních oděvech zahalujících tvář. Je nošení burky (zpravidla modrý hábit zahalující ženu od hlavy až k patě) či nikábu (většinou černý oděv ponechávající odhalené pouze oči) v rozporu se základními evropskými hodnotami?

Nová vlna debaty o burce zaplavila především Francii, a to poté, co speciálně zřízená parlamentní komise doporučila na konci letošního ledna francouzským zákonodárcům zakázat ženám nošení burky či nikábu ve školách a jejich okolí, v nemocnicích, ve vládních úřadech i v prostředcích veřejné dopravy. Podle některých odborníků je tento návrh překvapivě mírný a vyloučeno prý není ani to, že Francie by mohla brzy schválit nikoli pouze částečný, ale plošný zákaz nošení burky na veřejnosti. Některé výzkumy uvádějí, že pro zákaz burky na všech veřejných místech by byly dvě třetiny Francouzů. O podobných normách se přitom intenzivně diskutuje nejen ve Francii, ale i v Holandsku, Dánsku, Rakousku či v Itálii, kde vládní ultrapravicová strana Liga severu předložila návrh zákona zakazující burku již loni.

Jak už to u diskuzí týkajících se islámu bývá, ne vždy se daří držet na uzdě extremistické projevy, a to samozřejmě na obou stranách pomyslné barikády. Radikální odpůrci burky hovoří o zahalování ženské tváře jako o symptomu sexistického útlaku žen ze strany primitivních fanatiků, zatímco příznivci ženského závoje hřmí, že zákaz burky by byl pošlapáním náboženské svobody.

Kultura, nebo náboženství?

Takto černobílé vidění problému se však poněkud míjí s realitou. Případný zákaz burky by nikomu neznemožnil praktikovat islám, podobně jako se s principem náboženské svobody nedostal do konfliktu nedávný zákaz výstavby nových minaretů ve Švýcarsku. Zároveň bychom si ale měli uvědomit i to, že mnohé muslimky nosí burku zcela dobrovolně, cítí se v ní dobře a mají dojem, že zahalení tváře chrání jejich cudnost.

Přílišným zjednodušením by byl ostatně i názor, že nošení islámských závojů je v zájmu muslimů, zatímco pro jejich zákaz horují všichni ti, jimž leží islám v žaludku. Skutečnost je totiž patrně spíše taková, že názor člověka na burku se odvíjí spíše od jeho kulturního než náboženského přesvědčení. Řečeno konkrétněji, burky se zastávají lidé přesvědčení o správnosti multikulturalismu (mezi nimiž najdeme jak muslimy, tak křesťany či ateisty), zatímco proti zahalování ženské tváře varují ti, kteří mají obavu ze střetu civilizací (sem patří mimo jiné i muslimové propagující „euroislám“, tedy symbiózu islámské víry a evropských kulturních tradic).

Problém je tedy spíše kulturní než náboženský. Jistě, najdou se i evropské konvertitky k islámu, které se pro burku či nikáb rozhodují patrně proto, aby si tak utvrdily svoji nově získanou náboženskou identitu. Je nicméně namístě kriticky se ptát, nakolik zakrývání si tváře opravdu přímo souvisí s náboženskými povinnostmi danými islámem. Odpověď je poměrně jednoznačná: v Koránu ani ve sbírkách výroků Mohameda nenajdeme žádný výrok, který by ženám nařizoval zahalovat si tvář. Pokud tedy někteří islámští učenci doporučují či dokonce přikazují nošení nikábu či burky poukazem na to, že se zakrytou tváří chodily Mohamedovy manželky, pak se tím dopouštějí konfúze náboženské a kulturní sféry, protože zvyk zahalovat si tvář patřil v určitých společenských vrstvách ke kulturním normám arabských kmenů, v jejichž prostředí islám vznikl. Pokud však chce být současný islám univerzálním náboženstvím nabízejícím své duchovní hodnoty v situaci kulturního pluralismu, pak může těžko trvat na všeobecném dodržování arabských kulturních obyčejů, nota bene předislámských.

Multikulturalismus, nebo identita?

Otázka, zda nošení burky či nikábu v Evropě zakázat, by měla být v každém případě řešena bez vypjatých emocí. Nejde jen o to, že případný zákaz by postihl jen nepatrné procento populace (podle odhadů nosí ve Francii, zemi s největší muslimskou komunitou v Evropě, burku či nikáb maximálně 2000 žen), ale zejména o to, že ve hře nejsou základní hodnoty islámu a koneckonců ani evropské civilizace. Fenomén od hlavy až k patě zahalených muslimek nicméně v Evropě vyvolává obrovské vášně, a proto by bylo moudré seriózně ho analyzovat, aby bylo možné najít účinné strategie, jak ony vášně zmírnit. Jako podstatný se mi přitom jeví požadavek, aby z dialogu o možném zákazu burky nebyli vyloučeni muslimové. Pokud myslí muslimové své deklarace o tom, že jim v Evropě záleží na harmonickém soužití s nemuslimy, opravdu upřímně, pak by měli s chladnou hlavou nabídnout svůj názor na to, zda by zákaz nikábu a burky vztahy mezi muslimy a nemuslimy nezlepšil, a to i za tu cenu, že někteří muslimové by se museli vzdát některých svých tradic.

Pokud se totiž sociologicky prokáže, že burka a nikáb jsou většinou evropské veřejnosti vnímány jako symboly nikoli islámu jako takového, ale islámského extremismu či fanatismu, pak by úplný či částečný zákaz těchto symbolů mohl být pro umírněnou a k dialogu otevřenou verzi islámu ve skutečnosti požehnáním. Vyznavači bezbřehého a bezpodmínečného multikulturalismu by sice takovéto represivní řešení patrně viděli neradi, nicméně stojí za to vážně se ptát, zda v tuto chvíli Evropa nepotřebuje spíše posílit vlastní tradiční identitu než odevzdaně přihlížet invazi problematických arabských zvyklostí.

 

(Mírně upravená verze tohoto textu vyšla pod názvem "Evropa zvažuje zákaz muslimského závoje" v Katolickém týdeníku 9/2010, příloha Perspektivy, str. II.)

Autor: Tomáš Tatranský | středa 24.2.2010 17:40 | karma článku: 16,28 | přečteno: 3400x
  • Další články autora

Tomáš Tatranský

Tři největší lži o Evropské unii (a jejich vyvrácení)

Je opravdu pozoruhodné a svým způsobem i zábavné, k jak hloupým a neférovým „argumentům“ se čím dál častěji uchylují ti, kterým dělá problém smířit se s realitou evropské integrace. Pro příklady netřeba chodit daleko – můžeme si třeba otevřít „modré blogy“ europoslanců Jana Zahradila a Hynka Fajmona, anebo lze v případě hlubšího zájmu nahlédnout do webových stránek některých našich politických stran, například Svobodných či Suverenity Jany Bobošíkové (alias „železné Jany“, jak tato dáma v nedávném záchvatu pokory nazvala sebe sama). Dovolím si zde poukázat na některé společné prvky sloužící jako nejčastější opěrné pilíře „argumentů“ těchto osob a stran.

4.3.2012 v 20:19 | Karma: 19,78 | Přečteno: 2149x | Diskuse| Politika

Tomáš Tatranský

Má smysl bojovat proti korupci?

Poslední dobou jsme svědky stále intenzivnější veřejné debaty o tom, zda lze úspěšně bojovat s korupcí v naší zemi, a pokud ano, jaké prostředky při tom použít. Je míra korupce zhruba stejná na celém světě, s tím, že korupce je na různých místech jen více či méně uhlazená, jak se nedávno nechal slyšet náš pan prezident? Anebo platí, že ve vyspělejších zemích se lidé chovají celkově poctivěji, protože mají zkušenost s tím, že férové a transparentní jednání vede ke spokojenějšímu životu a koneckonců i k většímu blahobytu? Aniž bych chtěl přespříliš generalizovat, jsem přesvědčen, že platí spíše ta druhá teze.

16.10.2011 v 17:32 | Karma: 11,88 | Přečteno: 1557x | Diskuse| Politika

Tomáš Tatranský

Otazníky kolem WikiLeaks

Internetový server WikiLeaks byl sice založen již v roce 2006, značnou pozornost médií a potažmo i veřejnosti však vzbudil teprve nedávno. V tomto virtuálním prostoru bylo totiž všem uživatelům internetu nabídnuto obrovské množství původně tajných informací, které výrazně ovlivnily pohled široké veřejnosti zejména na politiku a bezpečnostní strategii Spojených států.

4.2.2011 v 15:20 | Karma: 13,18 | Přečteno: 2030x | Diskuse| Politika

Tomáš Tatranský

Konec pozitivní diskriminace v Čechách

Zdá se, že současná vláda upouští od strategie pozitivní diskriminace. Je to dobrá nebo špatná zpráva?

1.9.2010 v 20:15 | Karma: 35,60 | Přečteno: 4377x | Diskuse| Politika

Tomáš Tatranský

Je náboženská svoboda pouhým snem?

Přestože náboženská svoboda je všeobecně považována za jeden ze základních principů moderní civilizace založené na bezvýhradné úctě k lidským právům, ukazuje se, že jde bohužel o princip hojně pošlapávaný. Prokazuje to i nedávný výzkum prestižního amerického think-tanku Pew Forum.

21.5.2010 v 17:40 | Karma: 31,47 | Přečteno: 5677x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Volby by v březnu podle Medianu vyhrálo ANO. TOP 09 vypadává, posilují malé strany

24. dubna 2024  6:22,  aktualizováno  6:32

Aktualizujeme Podle nejnovějšího volebního modelu Median by se v březnu do Sněmovny dostalo pět stran a hnutí. V...

Balík pomoci pro Ukrajinu či Izrael schválil Senát USA. Zbývá už jen Bidenův podpis

24. dubna 2024  6:24

Americký Senát schválil balík s pomocí pro Ukrajinu, Izrael či Tchaj-wan v hodnotě 95 miliard...

Soud potrestá brutální útok na dívku, bodnutá do krku skončila v pytli v lese

24. dubna 2024

Krajský soud v Plzni dnes vynese rozsudek nad devatenáctiletým Ukrajincem Viktorem Veselovským,...

Podezřelé nákupy zbraní se mají hlásit už od července, schvaluje vláda

24. dubna 2024  5:25

Prodejci mají mít už od července povinnost hlásit podezřelé nákupy zbraní. Počítá s tím novela...

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...