Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Otazníky kolem WikiLeaks

Internetový server WikiLeaks byl sice založen již v roce 2006, značnou pozornost médií a potažmo i veřejnosti však vzbudil teprve nedávno. V tomto virtuálním prostoru bylo totiž všem uživatelům internetu nabídnuto obrovské množství původně tajných informací, které výrazně ovlivnily pohled široké veřejnosti zejména na politiku a bezpečnostní strategii Spojených států.

Bezprecedentní únik informací na WikiLeaks – jde zejména o tajné depeše amerických diplomatů – představuje bez nadsázky důležitou etapu informační války, která významně spoluutváří obraz současného světa, a obrovská polarizace světové veřejnosti, kterou fenomén WikiLeaks vyprovokoval, je důkazem, že mnozí si důležitost tohoto střetu uvědomují.

Zrádci, nebo mučedníci?

Zdá se, že v mediálním prostoru převažují ti, kteří WikiLeaks drží palce. V tomto táboře je nepochybně řada novinářů, kterým tento server poskytuje téměř bezednou studnici zajímavých a tudíž i dobře obchodovatelných zpráv. Patří sem však i konzumenti nejrůznějších drbů a „senzačních odhalení“, kteří se rádi dozvědí například to, jaké přezdívky dávají američtí špióni vrcholným světovým politikům. Z činnosti WikiLeaks však mají radost i někteří z těch, kterým leží na srdci stav demokracie a lidských práv, protože díky tomuto serveru dnes víme mnohé například o zkorumpovanosti ruské politické scény či o zákulisí diktátorských režimů, od Lybie po Severní Koreu. Není tedy divu, že spoluzakladatel a současný šéf WikiLeaks Julian Assange zvítězil v anketě čtenářů časopisu Time o osobnost roku 2010 (přestože redakce tohoto časopisu nakonec k této anketě přihlédla jen částečně a prestižní ocenění udělila jinému internetovému „mágovi“ Marku Zuckerbergovi, zakladateli Facebooku, který na rozdíl od Assangeho vždy zdůrazňoval právo každého na ochranu svých soukromých či citlivých údajů). Příznivci Assangeho v něm vidí hrdinu, který neohroženě svádí boj s nejmocnějšími tohoto světa o svobodu slova a o právo na informace. Transparentnost musí zvítězit nad cenzurou, neetické chování vrcholných politiků i finančníků musí být systematicky odhalováno a veřejně pranýřováno, argumentují fanoušci WikiLeaks. A to i přesto, či spíše právě proto, že strůjci tohoto boje za lepší svět musí – coby novodobí mučedníci – čelit mnoha nástrahám. Zatímco Assange je stíhán za sexuální obtěžování, muž, který mu zřejmě poskytl část tajných informací, bývalý pracovník vojenské tajné služby USA Bradley Manning, byl zatčen a hrozí mu mnohaleté vězení či dokonce – v případě překvalifikování jeho činu na vlastizradu, po čemž někteří volají – trest smrti.

Na druhé straně pomyslné barikády stojí patrně nevelká skupina těch, kteří upozorňují na fakt, že k získání tajných informací pro WikiLeaks nemohlo dojít jinak než nelegálním způsobem a že WikiLeaks tudíž funguje na základě velmi problematického principu „účel světí prostředky“. I v této skupině občas zazní silnější slova – to když je například obsah WikiLeaks nazýván „politickou pornografií“ a Assange „internetovým teroristou“. Odpůrci WikiLeaks mimoto upozorňují na znepokojivou skutečnost, že vinou tohoto serveru je nyní řada spolupracovníků amerických tajných služeb, jejichž identita byla vyzrazena a kteří působí v zemích s totalitním režimem, přímo ohrožena na životě. Assange a Manning jsou zkrátka nebezpečnými zločinci, které je třeba přísně potrestat. V širším kontextu pak kritici WikiLeaks upozorňují na to, že Assange se netají tím, že mu je trnem v oku jak dominantní postavení Spojených států ve světové politice, tak i nadvláda mezinárodních korporací v globálním kapitalismu. Jelikož však není jasné, jaká alternativa vůči tomuto uspořádání světa se nám momentálně nabízí, je nahlodávání stávajícího systému přinejmenším nezodpovědné, a to i pokud by byla pravda například to, že USA se v Iráku či v Afghánistánu dopustily několika drobných přešlapů.

Hrozba pro civilizaci

Domnívám se, že by bylo alibistické oba tábory zaujaté svojí kulturní válkou pouze z neutrální pozice pozorovat, aniž bychom se přiklonili na jednu ze stran, případně celou věc uzavřít smířlivým konstatováním, že s fenomény jako je WikiLeaks se prostě budeme muset „naučit žít“. Spor příznivců a odpůrců tohoto serveru totiž nastoluje některé zásadní otázky. Nejsou líbivé slogany o etice, transparentnosti, svobodě slova a lidských právech ve skutečnosti pouze rouškou, pod níž si nikým nekontrolovaní lidé postupně budují svůj budoucí politický kapitál? Čeká nás vláda „mediokracie“, kdy faktickou kontrolu nad světem postupně převezmou lidé jako Assange, kterým se podaří shromáždit co největší množství citlivých informací, s jejichž pomocí budou moci prosazovat své vlastní (ať již bohulibé či zavrženíhodné) plány a zájmy?

Celý spor má navíc i svůj etický či eticko-právní aspekt. Kauza WikiLeaks totiž otřásla naší důvěrou v zavedené a více či méně dobře fungující instituce, jakož i důvěrou v lidi, kterým je v těchto institucích umožněn přístup k tajným informacím, jejichž nezodpovědné vyzrazení může být velmi snadno využito nepřáteli. Myslím si, že není přehnané tvrdit, že tento otřes představuje hrozbu pro celou naši západní civilizaci, v níž jistá základní úcta k pravidlům, na nichž se naše společnost v minulosti z dobrých důvodů shodla, patřila – a stále by měla patřit – k dobrým mravům.

(Tento text vyšel v Katolickém týdeníku 5/2011, příloha Perspektivy, str. II.)

Autor: Tomáš Tatranský | pátek 4.2.2011 15:20 | karma článku: 13,18 | přečteno: 2030x
  • Další články autora

Tomáš Tatranský

Tři největší lži o Evropské unii (a jejich vyvrácení)

Je opravdu pozoruhodné a svým způsobem i zábavné, k jak hloupým a neférovým „argumentům“ se čím dál častěji uchylují ti, kterým dělá problém smířit se s realitou evropské integrace. Pro příklady netřeba chodit daleko – můžeme si třeba otevřít „modré blogy“ europoslanců Jana Zahradila a Hynka Fajmona, anebo lze v případě hlubšího zájmu nahlédnout do webových stránek některých našich politických stran, například Svobodných či Suverenity Jany Bobošíkové (alias „železné Jany“, jak tato dáma v nedávném záchvatu pokory nazvala sebe sama). Dovolím si zde poukázat na některé společné prvky sloužící jako nejčastější opěrné pilíře „argumentů“ těchto osob a stran.

4.3.2012 v 20:19 | Karma: 19,78 | Přečteno: 2149x | Diskuse| Politika

Tomáš Tatranský

Má smysl bojovat proti korupci?

Poslední dobou jsme svědky stále intenzivnější veřejné debaty o tom, zda lze úspěšně bojovat s korupcí v naší zemi, a pokud ano, jaké prostředky při tom použít. Je míra korupce zhruba stejná na celém světě, s tím, že korupce je na různých místech jen více či méně uhlazená, jak se nedávno nechal slyšet náš pan prezident? Anebo platí, že ve vyspělejších zemích se lidé chovají celkově poctivěji, protože mají zkušenost s tím, že férové a transparentní jednání vede ke spokojenějšímu životu a koneckonců i k většímu blahobytu? Aniž bych chtěl přespříliš generalizovat, jsem přesvědčen, že platí spíše ta druhá teze.

16.10.2011 v 17:32 | Karma: 11,88 | Přečteno: 1557x | Diskuse| Politika

Tomáš Tatranský

Konec pozitivní diskriminace v Čechách

Zdá se, že současná vláda upouští od strategie pozitivní diskriminace. Je to dobrá nebo špatná zpráva?

1.9.2010 v 20:15 | Karma: 35,60 | Přečteno: 4377x | Diskuse| Politika

Tomáš Tatranský

Je náboženská svoboda pouhým snem?

Přestože náboženská svoboda je všeobecně považována za jeden ze základních principů moderní civilizace založené na bezvýhradné úctě k lidským právům, ukazuje se, že jde bohužel o princip hojně pošlapávaný. Prokazuje to i nedávný výzkum prestižního amerického think-tanku Pew Forum.

21.5.2010 v 17:40 | Karma: 31,47 | Přečteno: 5677x | Diskuse| Společnost

Tomáš Tatranský

Kořenem terorismu není víra, ale zoufalství

Při pohledu na zakrvácené oběti včerejších teroristických útoků v moskevském metru si opět mnozí z nás položili otázku, co vlastně vede někoho k tomu, že se opásá trhavinou, aby se odpálil někde, kde je co možná nejvíc lidí.

30.3.2010 v 9:28 | Karma: 15,20 | Přečteno: 2604x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Podezřelé nákupy zbraní se mají hlásit už od července, schvaluje vláda

24. dubna 2024  5:25,  aktualizováno  14:51

Přímý přenos Prodejci mají mít už od července povinnost hlásit podezřelé nákupy zbraní. Počítá s tím novela...

ANO bylo pro zvýšení věku pro odchod do důchodu, nelíbil se způsob, ukázal zápis

24. dubna 2024  14:43,  aktualizováno  14:48

Aktualizujeme Hrad zveřejnil záznam z jednání o důchodové reformě. Na té se zástupci vlády, ANO a Hradu shodli,...

Hlavní hygienička Svrčinová ve funkci končí. Vláda ji na její žádost odvolala

24. dubna 2024  14:37

Hlavní hygienička ČR Pavla Svrčinová skončí, vláda ji ve středu na její vlastní žádost odvolala,...

Von der Leyenová chválila i Čechy. Za 20 let jste posílili vy i EU, uvedla

24. dubna 2024  14:31

Za začátek nové éry označila šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová vstup deseti východních...