Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Čelní muslimští vůdcové (konečně) přistupují na kompromisy

Křesťané a muslimové tvoří dohromady zhruba polovinu obyvatel této planety a jejich vztahy zdaleka nebyly ani nejsou bezkonfliktní. Proto je dobře, že před několika dny se hlavní představitelé těchto dvou největších světových náboženství sešli (podle očekávání za naprostého nezájmu hlavních českých médií – nikdo tam totiž nikoho nekamenoval a dokonce prý ani nehořely žádné vlajky...) a že se dohodli na některých základních principech, které by křesťané a muslimové měli společně ctít.

Mustafa Ceric a Benedikt XVI., Vatikán, 6. listopadu 2008

Pokud jde o genezi tohoto setkání, musíme se vrátit o dva roky zpět, kdy papež Benedikt XVI. ve své řezenské přednášce popudil muslimy svým poukazem na to, že v tradici islámu se pokládal důraz spíše na násilné šíření náboženství než na racionální diskuzi. Reakce muslimského světa naštěstí nebyly jen hysterické: rok po této papežově přednášce sepsalo 138 význačných představitelů islámu (hlásících se ke všem jeho hlavním proudům) deklaraci „Společné slovo“, v níž se tvrdí, že společným východiskem pro křesťansko-muslimský dialog by mělo být vědomí, že v obou náboženstvích hraje klíčovou roli láska k Bohu i k bližnímu. Minulý týden pak ve Vatikánu proběhlo setkání v podstatě na nejvyšší možné úrovni (jeho součástí byla i audience u papeže, i když, na druhou stranu, bohužel chyběli představitelé ze Saúdské Arábie), jehož cílem bylo poselství dokumentu z roku 2007 dále konkretizovat.

Jak zdůraznil šéf křesťanské delegace, předseda Papežské rady pro mezináboženský dialog kardinál Jean-Louis Tauran (například v tomto rozhovoru), čistě teologický dialog mezi křesťany a muslimy je velice obtížný především proto, že muslimové považují Korán za přímé slovo Alláha, nicméně je třeba uvítat, že muslimové přistoupili na kompromisy v některých otázkách týkajících se lidských práv.

Jde zejména o dvě oblasti. První se týká náboženské svobody. Závěrečná deklarace, která je hlavním výstupem tohoto mezináboženského semináře, zdůrazňuje (v bodě 5), že láska k bližnímu implikuje „právo jednotlivců i společenství praktikovat své náboženství soukromě i veřejně“. Jednání vedoucí k sepsání této deklarace probíhala za zavřenými dveřmi, nicméně z rozhovorů, které někteří účastníci později poskytli, vyplývá, že někteří muslimové zpočátku s touto formulací nesouhlasili – přesvědčil je však vedoucí muslimské delegace, velký muftí Bosny a Hercegoviny Mustafa Cerić (viz foto), který svým radikálnějším kolegům vysvětlil, že v sázce nejsou jen práva křesťanů v muslimských zemích, ale i práva muslimů například v těch evropských zemích, kde vláda není islámu příliš nakloněna (což je mimo jiné případ dnešní Itálie). Jistě, je škoda, že dokument se nezmiňuje o právu na změnu náboženství (které v řadě islámských zemí v případě odpadlíků od islámu respektováno není), ale jsme teprve na začátku a buďme rádi alespoň za tento malý krůček správným směrem.

Velmi důležitý je i následující bod deklarace, který se mimo jiné věnuje otázce zesměšňování náboženských symbolů a obecně toho, co je věřícím svaté (to se týká například problému s karikaturami Muhammada). Je nabíledni, že na tomto bodě lpěli spíše muslimové než křesťané, a zdá se, že je zásluhou kardinála Taurana, že deklarace odsuzuje pouze „výsměch“ a nikoli kritiku jako takovou, která musí být respektována, aby nebyla pošlapána svoboda slova. Jistě, rozhodnout, kde přesně končí kritika a začíná urážení, rouhání a zesměšňování (případně jaký je rozdíl mezi dobrým a špatným humorem) není snadné a těžko lze v této věci najít nějaká objektivní a univerzálně platná kritéria. Záměrné urážení a zesměšňování druhého je jistě neetické, nicméně přehnaná přecitlivělost a vztahovačnost upřímnému a k pravdě směřujícímu dialogu také zrovna nepomáhá, a proto je dobře, že náboženští vůdcové uznali alespoň nepřímo, že věcná kritická diskuze, je-li vedena slušně a s dobrou vůlí, je legitimní.

Co říci závěrem? Institucionální dialog, jemuž se věnoval tento článek, je pouze jedním aspektem dialogu mezi věřícími různých náboženství (tím nejnudnějším). Je důležitý natolik, nakolik věřící lidé dopřávají sluchu svým kněžím a imámům. Neméně důležitý je však i takzvaný „dialog lidu“, kde spíše než o teoretické otázky jde o mezináboženskou spolupráci v rámci různých konkrétních iniciativ (příkladem budiž například tato aktivita Hnutí fokoláre). V mezináboženském dialogu jde totiž koneckonců vždy o setkávání lidí, o odbourávání různých předsudků a o vzájemné lepší poznávání vlastních i cizích náboženských tradic. Podstatné je, abychom neměřili dvojím metrem, aby se nikdo nad druhé nevyvyšoval a aby nikdo neupíral druhým ta práva, která vyžaduje pro sebe.

Autor: Tomáš Tatranský | středa 12.11.2008 10:02 | karma článku: 13,19 | přečteno: 2129x
  • Další články autora

Tomáš Tatranský

Tři největší lži o Evropské unii (a jejich vyvrácení)

Je opravdu pozoruhodné a svým způsobem i zábavné, k jak hloupým a neférovým „argumentům“ se čím dál častěji uchylují ti, kterým dělá problém smířit se s realitou evropské integrace. Pro příklady netřeba chodit daleko – můžeme si třeba otevřít „modré blogy“ europoslanců Jana Zahradila a Hynka Fajmona, anebo lze v případě hlubšího zájmu nahlédnout do webových stránek některých našich politických stran, například Svobodných či Suverenity Jany Bobošíkové (alias „železné Jany“, jak tato dáma v nedávném záchvatu pokory nazvala sebe sama). Dovolím si zde poukázat na některé společné prvky sloužící jako nejčastější opěrné pilíře „argumentů“ těchto osob a stran.

4.3.2012 v 20:19 | Karma: 19,78 | Přečteno: 2149x | Diskuse| Politika

Tomáš Tatranský

Má smysl bojovat proti korupci?

Poslední dobou jsme svědky stále intenzivnější veřejné debaty o tom, zda lze úspěšně bojovat s korupcí v naší zemi, a pokud ano, jaké prostředky při tom použít. Je míra korupce zhruba stejná na celém světě, s tím, že korupce je na různých místech jen více či méně uhlazená, jak se nedávno nechal slyšet náš pan prezident? Anebo platí, že ve vyspělejších zemích se lidé chovají celkově poctivěji, protože mají zkušenost s tím, že férové a transparentní jednání vede ke spokojenějšímu životu a koneckonců i k většímu blahobytu? Aniž bych chtěl přespříliš generalizovat, jsem přesvědčen, že platí spíše ta druhá teze.

16.10.2011 v 17:32 | Karma: 11,88 | Přečteno: 1557x | Diskuse| Politika

Tomáš Tatranský

Otazníky kolem WikiLeaks

Internetový server WikiLeaks byl sice založen již v roce 2006, značnou pozornost médií a potažmo i veřejnosti však vzbudil teprve nedávno. V tomto virtuálním prostoru bylo totiž všem uživatelům internetu nabídnuto obrovské množství původně tajných informací, které výrazně ovlivnily pohled široké veřejnosti zejména na politiku a bezpečnostní strategii Spojených států.

4.2.2011 v 15:20 | Karma: 13,18 | Přečteno: 2030x | Diskuse| Politika

Tomáš Tatranský

Konec pozitivní diskriminace v Čechách

Zdá se, že současná vláda upouští od strategie pozitivní diskriminace. Je to dobrá nebo špatná zpráva?

1.9.2010 v 20:15 | Karma: 35,60 | Přečteno: 4377x | Diskuse| Politika

Tomáš Tatranský

Je náboženská svoboda pouhým snem?

Přestože náboženská svoboda je všeobecně považována za jeden ze základních principů moderní civilizace založené na bezvýhradné úctě k lidským právům, ukazuje se, že jde bohužel o princip hojně pošlapávaný. Prokazuje to i nedávný výzkum prestižního amerického think-tanku Pew Forum.

21.5.2010 v 17:40 | Karma: 31,47 | Přečteno: 5677x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Vrtulník íránského prezidenta havaroval v mlze, záchranáři po něm pátrají

19. května 2024,  aktualizováno  22:16

Aktualizujeme Na severozápadě Íránu pokračuje rozsáhlá záchranná operace poté, co zde zmizel vrtulník s íránským...

V Maďarsku havaroval na Dunaji motorový člun. Dva lidé zemřeli, pět se pohřešuje

19. května 2024  14:38,  aktualizováno  20:42

Dva lidé zemřeli při lodní nehodě na řece Dunaj severně od maďarské metropole Budapešti, uvedla v...

Obrat. Neučte už sporné teorie o 72 pohlavích, instruuje britská vláda školy

19. května 2024  20:22

Britská vláda představila nové pokyny pro sexuální výchovu. Vyzývá v nich školy, aby přestaly učit...

Armáda pošle miliardy „do luftu“. Kbely dostanou novou věž a dopravní letadla

19. května 2024  20:21

Armádní letectvo získá o téměř devatenáct miliard korun víc pro následující čtyři roky, než bylo...